Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gelibolu Yarımadası Maketi

Çanakkale'nin Eceabat ilçesindeki ''Tarihe Saygı Parkı'' içinde yer alacak 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi, ziyaretçilere bölgeyi bütünsel olarak görme ve inceleme olanağı sağlayacak.

CNN Türkanakkale'nin Eceabat ilçesindeki ''Tarihe Saygı Parkı'' içinde yer alacak 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi, ziyaretçilere bölgeyi bütünsel olarak görme ve inceleme olanağı sağlayacak.

Maket tasarımcısı Turan Mutluay'ın hazırladığı Gelibolu Yarımadası maketinde, Türk şehitlikleri, yabancılara ait mezarlıklar, abideler, anıtlar, heykeller, yerleşim bölgeleri (köyler ve Eceabat ilçesi), yollar ve bölgenin doğal dokusuna uygun özellikler yer alacak.

Ayrıca Çanakkale Savaşı'nın geçtiği önemli noktalarda, savaşın oluşum ve gelişimini 4 dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca) anlatan kiosklar bulunacak.

İki bölümden oluşan maketin birinci bölümü, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırlarını kapsıyor. Bu bölüm, yatayda 1/1000, dikeyde 1/600 ölçeğinde ve 30 X 15 metre ebatlardan oluşuyor. Maketin ikinci bölümü ise Anadolu yakasını kapsıyor, yatayda 1/1000, dikeyde 1/600 ölçeğinde ve 24 X 14 metre ebatlardan oluşuyor.

2 milyon YTL bütçeli Tarihe Saygı Parkı'na yerleştirilecek olan maket, Uzun Devreli Gelişme Planı'nda yer alan topografik veriler ile Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığından elde edilen resmi belgeler doğrultusunda hazırlanıyor.

25 kişinin görev aldığı maketin yapımında poliüretan, siba, epoksi, vinil ester ve vinil malzemeler kullanılıyor.

OPET'ten yapılan açıklamada, Tarihe Saygı Parkı'nın, Türk tarihinin en önemli savaşlarının geçtiği bölgenin, bütünsel bir simgesi olacağı ve eğitici bir misyonu da üstleneceği bildirildi.

Bölgeye gelen ziyaretçiler için bir tür rehberlik görevi görecek olan parkın, genç kuşakların kitaplarda okudukları bilgileri yerinde ve uygulamalı olarak görmelerini sağlayacağı ifade edilen açıklamada, bölgeye gelen ziyaretçilerin, hangi şehitliğe ya da anıta hangi yoldan gidebileceklerini rahatlıkla görebileceği, savaşların yaşandığı alanların birbiri ile bağlantısını bütünsel olarak inceleme fırsatı da
bulacağı belirtildi.

Ziyaretçilerin ayrıca, 4 dilde yayın yapan kiosklarda, Çanakkale Savaşları'nın önemli çarpışmaları hakkında bilgilerini tazeleme fırsatı bulacağı kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelibolu-yarimadasi-maketi_59851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!