Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gelibolu Yarımadası Yarışması'na Tepkiler Sürüyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından açılan "Gelibolu Yarımadası Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi Yarışması"na yönelik tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası, bakanlığa yapılan başvurunun sonuçsuz kalması üzerine yarışmanın boykot edilmesine karar verirken, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) de yazılı bir basın açıklaması ile yarışma sürecinin

yapi.com.tr
Gelibolu Yarımadası Yarışması'na Tepkiler Sürüyor

evre ve Orman Bakanlığı tarafından açılan “Gelibolu Yarımadası Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi Yarışması”na yönelik tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası, bakanlığa yapılan başvurunun sonuçsuz kalması üzerine yarışmanın boykot edilmesine karar verirken, Türk Serbest Mimarlar Derneği de yazılı bir basın açıklaması ile yarışma sürecinin durdurulması ve yeniden düzenlenmesini talep etti.

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından açılan “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi Yarışması”na yönelik tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası, bakanlığa yapılan başvurunun sonuçsuz kalması üzerine yarışmanın boykot edilmesine karar verirken, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) de yazılı bir basın açıklaması ile yarışma sürecinin durdurulması ve yeniden düzenlenmesini talep etti.

Mimarlar Odası’nın resmi web-sitesinde duyurulan çağrıda, odanın yarışmanın iptali ve yeniden düzenlenmesi için bakanlığa ilettiği mektuba verilen cevap da yer aldı. Mimarlar Odası’nın “hukuka ve üst ölçekli plan ve projelere uygun hale getirilmesi, ilgili meslek odalarından istenecek uzman meslek mensuplarından oluşan bir jüri ile yeniden düzenlenmesi” gerekliliğini belirttiği yarışma hakkında bakanlığın herhangi bir girişimde bulunmaması üzerine, Merkez Yönetim Kurulu kararı ile yarışmanın boykot edilmesine, yarışma sürecine katılan mimarlarla ilgili Oda iç hukukunun işletilmesine ve yarışmanın iptali için yargı yoluna başvurulmasına” karar verildi.

Mimarlar Odası’nın Gelibolu Yarımadası’na ilişkin ilk günden beri sürdürdüğü bu tavra bir destek de Türk Serbest Mimarlar Derneği’nden geldi. TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünal’ın imzasını taşıyan basın açıklamasında, yarışmanın yöntem ve iç tüzüğüne yönelik eleştiriler bir kez daha gündeme getirildi. Yarışma şartnamesinde istenenlerin “fikir yarışması” ölçeğinin çok ötesinde olduğuna, yarışmanın konu arazisindeki imar durumu belirsizliklerine ve soru-cevap takviminden yer görme belgesinin ücretine uzanan iç tüzük çelişkilerine de yer verildi.

Mimarlar Odası ve Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi Yarışması”na yönelik yapılan açıklamaların tam metinleri için devam ediniz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/gelibolu-yarimadasi-yarismasina-tepkiler-suruyor_66798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!