Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gelirlerine de Borçlarına da Garanti

Hazine’nin kredileri için borç üstlenim taahhüdü verdiği kamu-özel işbirliği projelerine Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimleri de eklendi.

yapi.com.tr
Gelirlerine de Borçlarına da Garanti

Bütçeyi verilen gelir garantileri ile uzun yıllar büyük tutarda yük altına sokan, çoğunun verimliliği tartışmalı kamu-özel işbirliği projelerini gerçekleştirmek için şirketlerin aldığı borçlara devlet tarafından sağlanan taahhüt tutarları da her yıl artıyor. Önceki yıl 15.4 milyar dolara ulaşan borç üstlenim taahhüt tutarı 2019 yılı sonunda 17.2 milyar dolar oldu.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; sözleşmeleri “sır” niteliğinde olan Kamu-Özel İşbirliği projelerinin borçları için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen borç üstlenim tutarları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 Yılı Genel Faaliyet Raporu’nda açıklandı.

Buna göre, 2019 yılı içerisinde, ödeme garantisi verilen şirket borçlarının tutarı 15 milyar 439 milyon Dolar’dan, 17 milyar 200 milyon Dolar’a çıktı.

2018 yılı içerisinde, 1915 Çanakkale Köprüsü dahil Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale kesiminin finansmanı kapsamında toplamda 2 milyar 265 milyon Avro ve Ankara Niğde Otoyolu Projesi kapsamında toplam 1 milyar 114 milyon Avro tutarındaki dış finansmana borç üstlenim taahhüdü verildi. Bu taahhütlerle birlikte, Kamu-Özel Sektör İşbirliği çerçevesinde yürütülen projeler için verilen borç üstlenim taahhüt tutarı 2018 yılsonu itibarıyla toplamda yaklaşık 15.4 milyar ABD Doları’na ulaştı.

Yeni borçlar
2019 yılında borç üstlenim taahhüdü verilen kredilere, Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimlerinin finansmanı kapsamında alınan 4 milyar 435 milyon Dolar’lık borç eklendi. Bu taahhütlerle Kamu-Özel Sektör İşbirliği çerçevesinde yürütülen projeler için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen borç üstlenim taahhüt tutarı, 2019 yıl sonu itibarıyla toplamda yaklaşık 17 milyar 200 milyon ABD Doları’na ulaştı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelirlerine-de-borclarina-da-garanti_180763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!