Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gemlik'e Üçüncü Özel Liman Projesi

Borusan ve Gemport'tan sonra Roda firması tarafından Gemsaz'a yapılması planlanan 3. özel liman, 28 Şubat'ta Ankara'da yapılacak toplantının ardınd

Dünyab>Borusan ve Gemport'tan sonra Roda firması tarafından Gemsaz'a yapılması planlanan 3. özel liman, 28 Şubat'ta Ankara'da yapılacak toplantının ardından netlik kazanacak.
Roda Özel Liman Tesisi, Gemlik'e üçüncü bir özel liman kazandırmak için kolları sıvarken, halkın tepkisini göz önünde bulunduran Çevresel Etkileri Değerlendirme ve Fizibilite, Emisyon ve Mühendislik Hizmetleri (ÇEDFEM) yetkilileri, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu tamamlandıktan sonra Çevre Bakanlığı'na sunacak. "Çevresel etkileri önemsizdir" belgesinin ardından alınmasının ardından firma, tesis yapımını projelendirilecek ve inşaata başlayacak. Toplam 790 metrelik bir rıhtımdan oluşacak limanın, 40 trilyonluk harcamayla 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Firma yetkilileri tesisin öngörülen iş kapasitesinin yılda 2,5 milyon ton olduğunu, istihdamın normal kapasiteye erişmesi haline ise 250 kişiyi aşacağını bildirdiler.

Halkın tepkisi

Bu açıklamalara rağmen tatmin olmayan Gemsaz halkı, diğer sanayi kuruluşları nedeniyle mevcut yolların yetersiz olduğunu, fabrikaların genişleyen sahaları nedeniyle de Gemsaz'ın giderek küçüldüğünü savunuyor. Sahil kıyı erozyonu nedeniyle gezilebilecek denzi kenarı bölgelerinin tahrip edildiğini, bu kadar çok limanın ortasında kalan Gemsaz'ın olası deniz kazalarında büyük zararlar göreceğine işaret eden vatandaşlar, bu limanın Marmara'nın başka bir yerinde yapılmasını talep ettiler. Vatandaşlardan gelen talepleri tek tek dinleyen Bursa İl Çevre Müdürü Şule Arat, buradan çıkan görüşlerin 28 Şubat'ta Ankara'da yapılacak olan toplantıda masaya yatırılacağını ve gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gemlike-ucuncu-ozel-liman-projesi_3443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!