Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nin yeniden düzenlenmesini sağlamak amacıyla Uluslararası Mimarlık Akademisi’ne (IAA) üye 7 ülkeden toplam 30 mimar ilçeye geldi. Kuşadası için birbirinden farklı projeler üreten genç mimarlar, çalışmalarını tamamladıktan sonra bir de sunum yaptı.

yapi.com.tr
Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti

IAA Bölge Başkanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in girişimiyle Rusya Federasyonu, Italya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Slovenya ve Türkiye’nin çeşitli illerinden ilçeye gelen, akedemi üyesi 30 genç mimar Kuşadası’nın dört önemli noktası için projeler üretti. Dört günlük çalışma sonrası Kesedağı, Balık Hali Meydanı, Barbaros Bulvarı ve kale kapısına kadar olan bölge, kurvaziyer limanından marinaya kadar olan bölümle yine marina arkasındaki turban bölgesi için üretilen projeler bir sunumla anlatıldı. Düzenlenen sunuma, Aydın Valisi Kerem Al, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Ayhan, Belediye Başkanı CHP’li Esat Altungün’ün ve davetliler katıldı.

  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti
  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti
  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti
  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti
  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti
  • Genç Mimarlar Kuşadası için Proje Üretti

IAA Bölge Başkanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Kuşadası’nın kötü şehircilik ve mimarlık kaderini ters çevirmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Alp, "Ülkemizin şehircilik ve mimarlık açısından en sıkıntılı noktalarından biri Kuşadası. Kuşadası daha önceleri İstanbul’dan sonra ülkemizin turizminin en güçlü, en yüksek dövizlerin bozdurulduğu noktasıydı. Son 40- 50 yıldaki kötü yapılaşma bozuk şehircilik, göç ve bir takım unsurlar Kuşadası’nı bu kimliğinden uzaklaştırdı. Bir beton şehir, beton ada haline getirdi. Biz bu kötü gidişatı geri çevirmek üzere kolları sıvadık. Kuşadası Belediyesi ile ben de üyesi olduğum Uluslararası Mimarlık Akademisi’ni harekete geçirerek yedi ülkeden 30 genç mimarı buraya getirdik. İtalya’dan, Rusya’dan birkaç ünlü hoca da geldi. Ve dört gün gibi çok kısa bir sürede Kuşadası’nın dört ayrı noktası için arkadaşlarımız beyin fırtınası şeklinde projeler hazırladı. Projeleri jüri değerlendirecek. Bu projeleri belediyemize hediye ediyoruz. Onlar bu projeleri değiştirebilir, revize edebilir veya tekrar bu arkadaşları çağırarak bu projeleri uygulayabilirler" dedi.

Prof. Dr. Alp, genç mimarların büyük bir heyecanla ve mutlu bir çalışma sergilediklerini belirtip, bu çalışmaların diğer turistik bölgelerde de yapılacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genc-mimarlar-kusadasi-icin-proje-uretti_106774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!