Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gençler Haliç'te Geziniyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Kültür Yönetimi ve Sanat Yönetimi son sınıf öğrencileri Haliç’i lisans tezlerine konu etti. ‘Bilgi’liler liseli öğrencileri de yanlarına katarak sokaklara çıktı, ‘Haliç Kültür Havzası’ başlığı altında, Haliç’in dününü, bugününü, yarınını ve hatta bu üçünün kesiştiği noktaları bizlere

Radikal Gazetesi
Gençler Haliç'te Geziniyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Kültür Yönetimi ve Sanat Yönetimi son sınıf öğrencileri Haliç’i lisans tezlerine konu etti. ‘Bilgi’liler liseli öğrencileri de yanlarına katarak sokaklara çıktı, ‘Haliç Kültür Havzası’ başlığı altında, Haliç’in dününü, bugününü, yarınını ve hatta bu üçünün kesiştiği noktaları bizlere anlattı, hatırlattı.

‘İstanbul 2010 Kültür Başkenti’ için üretilen projelerin sahipleri dün Santralistanbul’da çalışmalarını anlattı ve sergiledi. Projenin temel hedefi, İstanbul’daki kültür alanının Haliç’e doğru genişlemesi.

‘Liselilerin İstanbul Sokakları’ adlı proje kapsamında İstanbul’daki liseli öğrenciler yaşadıkları sokakları yazıp fotoğraflamış. Bu çalışmalar yakında kitap olacak. Bir diğer proje ‘Fener Balat’tan’ adını taşıyor. Öğrenciler Fener ve Balat semtlerinde semt sakinleri, esnafıyla görüşmeler yaparak semtin bir profilini çıkartıp bölgenin tarihi dokusunu anlatan bir harita hazırlamış. Proje kapsamında Mavi kalem Derneği’yle iş birliği yapılıp ‘Çocuktan al haberi’ adında bir gazete de çıkarılmış.

Liselilerden Haliç

‘Haliç Rehberi Projesi’ nde ise, öğrenciler kendileri gezip gördükleri, yiyip içtikleri, yaşadıkları Haliç’in tarihi, kültürel zenginliğini, yerli ve yabancı turistlerle paylaşacakları bir rehber hazırladı.  Yalnızca adreslerden ibaret olmayan rehberde gezi rotaları da var.  ‘Liseliler 2010’a katılıyor’ projesinde ise, liselilerin 2010 sürecine katılması öngürülmüş. Her kesimden liseli öğrenciler bir araya geldi ve özellikle Haliç Bölgesine yoğunlaşmış kültür-sanat projeleri yazmış.

Önceki günkü tanıtım toplantısının ardından liselilerin ürettiği projeler ödüllendirildi. ‘En başarılı proje’ ödülünü alan ‘Evladiyelik’ projesinin dört yaratıcısı Bilgi Üniversitesi’nde tam bursla lisans eğitimi almaya hak kazandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gencler-halicte-geziniyor_69415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!