Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Gençlere İzin Vermeyen Onlar’

Ertuğrul Günay’ın açıklamalarını değerlendiren arkeoloji dünyası kazılarda gençlerin daha aktif olması görüşüne katıldı ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da politikasını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı. Şu anda Ankara Üniversitesi’nden 16, İstanbul Üniversitesi’nden 15 ve Ege Üniversitesi’nden dokuz öğretim üyesi kazı başkanlığı yapıyor.

Radikal GazetesiErtuğrul Günay’ın açıklamalarını değerlendiren arkeoloji dünyası kazılarda gençlerin daha aktif olması görüşüne katıldı ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da politikasını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Kırklareli Höyüğü Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özdoğan, gençlere yıllarca kazı izni verilmediğinin altısını çizdi:

“Taze kan meselesi doğru ama bu taze kanın oluşması için bakanlığın kazı politikasını gözden geçirmesi lazım. Özellikle bu yıl gençlere kazı izni vermediler. Eski hocalar benim gibi, zaman içinde gençlere bırakıyor. Bırakmaktan da mutlu oluruz.”

2004 yılından bu yana Bursa Aktopraklık Höyüğü kazı başkanlığını yapan Doç.Dr. Necmi Karul’a göre de ‘yaşlılık hikâyesi, çok çok göreceli bir kavram’:

“Yaşla ilişkilendirmektense, bireylerle ilişkilendirmek lazım. Gençlere izin verme  yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın elinde. Kazı yapmak için sizin doçent olmanız lazım. Doçent olduğunuzda çok da genç sayılmazsınız. Ortalama 40 yaşında oluyorsunuz. Bakanlık, gençleri teşvik edebilmek için hiçbir düzenleme yapılmadı. Orta yaşın büyük kısmı da kazı izini alamadı. Gerekçe gösterilmedi. Böyle koşullarda gençlerin önünü açmaktan nasıl bahsediyoruz?”

18 yıl boyunca Hasankeyf Kazısı’nın başkanlığını yapan aynı zamanda Alanya’daki kazıların başkanı olan Prof. Dr. Oluş Arık ise kazıların yürütülmesinde binbir çeşit etken olduğunu vurguladı:

“İnsanlarımızın çoğu devletten verilen ödenekle kazı yapar. Bu ödenekler de git gide azaltmaktadır. Bakanlığın pek eleştirecek bir hali yok. Hızlı veya yavaş kazı yapmak diye bir şey yok. Kendim genç arkadaşlarıma devretmek için hazırlık yapıyorum. Gerek bakanlık gerek genç arkadaşlarım hazır hissetmiyorlar. Bunlar söylendiği kadar kolay ve basit işler değildir.” 

40 hoca kazı heyeti başkanı

Türkiye’de şu anda 90’ı yerli, 44’ü yabancı olmak üzere 134 kazı çalışması yapılıyor. Ayrıca, 36 müze ve 83 kurtarma kazısı ile 100’den fazla yüzey araştırması da halen devam ediyor. Türk akademisyenler tarafından yürütülen kazılarda, Ankara ve İstanbul üniversitelerinden hocaların ağırlığı var. Şu anda Ankara Üniversitesi’nden 16, İstanbul Üniversitesi’nden 15 ve Ege Üniversitesi’nden dokuz öğretim üyesi kazı başkanlığı yapıyor. Kazılara, yabancı üniversitelerden de yoğun var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genclere-izin-vermeyen-onlar_63455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!