Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gerede Suyu Nihayet Geliyor

Ankaralının 2007 yazında yaşadığı “susuzluk” sorunu nedeniyle kamuoyunun o dönem adını sıkça duyduğu ve kentin master planında da yer alan “Işıklı-Gerede Baraj Sistemi”, yaşama geçiyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi”, ilin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alan, Bolu

Cumhuriyet Ankara
Gerede Suyu Nihayet Geliyor

Ankaralının 2007 yazında yaşadığı “susuzluk” sorunu nedeniyle kamuoyunun o dönem adını sıkça duyduğu ve kentin master planında da yer alan “Işıklı-Gerede Baraj Sistemi”, yaşama geçiyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi”, ilin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alan, Bolu sınırlarındaki Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan başlayıp güneye doğru ilerleyerek, Çamlıdere Barajı’na uzanıyor.

Ankaralı 2007 yazında, kentin barajlarındaki mevcut su miktarının azalması nedeniyle uzun süreli su kesintileriyle tanışmıştı. Bunun üzerine Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, yurttaşlara “tatile çıkmayı” önermiş, ardından da milyonlarca TL’ye mal olan “Kızılırmak Suyu Baraj Sistemi”ni yaşama geçirmişti. Kızılırmak suyunun hem genel yapısı itibarıyla hem de projenin pahalılığı gibi nedenlerle, meslek odaları başta olmak üzere uzmanlar tarafından sıkça eleştirilmiş, bu projenin yerine kentin master planında yer alan “Işıklı-Gerede Baraj Sistemi”nin çoktan yaşama geçmesi gerektiği tartışılmıştı. Proje nihayet Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından bu yıl başlatılıyor.

Çamlıdere de dahil

“Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi” adlı proje, Ankara’nın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alan, Bolu sınırları içindeki Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan başlayıp güneye doğru ilerleyerek, Ankara sınırları dahilindeki Çamlıdere Barajı’na kadar uzanıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, bu proje ile Filyos Nehri’nin bir kolu olan Gerede-Ulusu Çayı üzerinde baraj inşa edilecek. Proje ile Işıklı Regülâtörü ve İletim Tüneli vasıtasıyla, Ulusu Çayı’ndaki faydalanılmayan suların Çamlıdere Barajı’na aktarılması tasarlanıyor.

Rezervuar: 1.116 metreküp

Bakan Veysel Eroğlu’nun takip ettiği proje ile Ankara’ya yıllık 226 milyon metreküplük su aktarılması planlanıyor. Ulusu Çayı’nın Çamlıdere Barajı’na aktarımı için inşa edilmesi planlanan tesisler bin 170 kilometrekarelik drenaj alanına ve 1,166 milyon metreküplük rezervuara sahip olacak. Işıklı Regülatörü de, üç gözlü ve kapaklı regülatör, sediman çökeltme havuzu, sediman çökeltme havuzundan alınacak suları isale tüneline aktaran 89 metre iletim kanalı ile suyu Çamlıdere Barajı rezervuarına aktaracak 4,5 metre çapında, 40 m3/s kapasitesinde, 31 bin 592 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun su iletim tüneli özelliğini taşıyor. Finansmanını kredi kuruluşu JICA’nın üstlendiği projenin temeli ocak ayı içinde atılacak.

2007’de neler yaşandı?

* Devlet Su İşleri’nin (DSİ) projesi olan Gerede Sistemi, 1996’dan bu yana gündemdeydi. Projenin ilk etabının 2004 yılında tamamlanarak devreye girmesi ve başkentin 2027 yılına kadar olan su ihtiyacının karşılanması öngörülüyordu. Ancak 1994’ten beri görevde olan Melih Gökçek ve ekibi, projeyi sürekli erteledi ve hem ucuz hem de daha sağlıklı olacağına işaret edilen Gerede Sistemi devreye alınamadı.

* Anakent Belediyesi tarafından, Gerede Sistemi’nden 3 kat daha pahalı olduğu iddia edilen Kızılırmak Projesi’nin yapımına 2007’de başlandı. O dönem proje için yaklaşık 700 milyon dolarlık maliyet öngörüldü.

* Proje 2008’de tamamlandı. Proje kapsamında, Anakent Belediyesi’nin verilerine göre;
* Üç ayrı hat döşendi. (128 kilometreden 384 kilometre boru hattı döşendi.)
* Borular 11 bin tır tarafından taşındı.
* 110 bin metreküp beton kullanıldı.
* 10 adet su deposu inşa edildi.
* 5 adet pompa istasyonu yapıldı.
* Hat teknoloji scada sistemine bağlanarak, bilgisayarlı kontrol sağlandı.
* 230 kilometre elektrik hattı döşendi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/gerede-suyu-nihayet-geliyor_84972.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!