Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Gizli Kent' Turizme Açıldı

Pekin'in yeraltındaki 'gizli kent' turizme açıldı. Olası Sovyet saldırılarına karşı 1969 yılında modern Çin'in kurucusu Mao Zedung tarafından yaptırılan ve onlarca metrekare genişliğindeki koridorlardan oluşan sığınak şimdilik sadece Çin dışından gelen turistlere açık.

Radikal Gazetesi
'Gizli Kent' Turizme Açıldı

b>Pekin'in yeraltındaki 'gizli kent' turizme açıldı. Olası Sovyet saldırılarına karşı 1969 yılında modern Çin'in kurucusu Mao Zedung tarafından yaptırılan ve onlarca metrekare genişliğindeki koridorlardan oluşan sığınak şimdilik sadece Çin dışından gelen turistlere açık.

1969-70 yılları arasında, aralarında öğrencilerin de olduğu, 700 bin insan bu tünelleri kazmış. 85 kilometrekarelik yeraltı kentine zamanında Pekin'in 90 farklı noktasından girilebiliyormuş. Hatta bu tünelin Pekin'in komşu kenti olan ve okyanusa açılan Tiancin kentine kadar uzadığı da söyleniyor.

Rahatlıkla yürünebilecek genişlikte yapılmış tünellerin duvarlarında eskiden kazılmış devrim günlerini çağrıştıran duvar resimlerinin yanı sıra Mao, Marks, Lenin ve Stalin'in fotoğrafları da asılı.

Yeraltı şehrinde her şey düşünülmüş
Tüneller, insanların üç dakika içerisinde inebileceği ve nüfusun en az yüzde 40'ını alabilecek biçimde yapılmış ve içeride hiç dışarıya çıkmadan dört ay kalınabilecek şekilde inşa edilmiş. Şimdiyse sadece iki noktadan bu yer altı kentine iniliyor. Merdivenlerden henüz 5-6 metre iner inmez dışarının yakıcı sıcağı bitiyor ve oldukça serin bir hava insanı karşılıyor. İçerisinin sabit sıcaklığı 18 derece.

Yeraltında insanların günlük yaşamları için gereken her şey düşünülmüş ve kurulmuş; alışveriş merkezleri, restoranlar, klinikler, okullar, tiyatrolar, okuma odaları, ipek yetiştirme üretimhaneleri, konferans salonları, paten salonu, yiyecek ambarları, berber salonları. Çok az ışıkta yetişebildiğinden ötürü mantar ve tavuk yetiştirme çiftlikleri bile var. Bunların yanı sıra temiz su depoları, ilaç ve silah depoları da sığınaklar içerisinde mevcut. İçeride 2 bin 300 adet ince ayrıntılarla hesaplanmış havalandırma sistemleri ve su geçirmez kapılar bulunuyor. Bunlar herhangi radyoaktif ya da kimyasal saldırıda insanları koruyabilmesi için tasarlanmış.

Turizm merkezi olacak
Şimdi Çin hükümeti burayı da turizm merkezli olarak yabancı turistlere gezdiriyor, ancak Çinlilere yasak. Nedeniyse burayı Çinlilere gezdirecek kadar turizm altyapısının kurulamamış olması. En çok gezen turistlerse Hong Konglular ve Tayvanlılar. Yetkililer bu sığınakları gezdirmek için adam başı 20 yuan (yaklaşık 3.7 YTL) alıyor. Tünel inşa edilirken insanların bir araya gelip sohbet etmeleri amacıyla ayrılan geniş bir alanda da şimdiki yönetim dev bir alışveriş merkezi kurmuş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gizli-kent-turizme-acildi_47344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!