Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gladyatör Mirası Korumaya Alınıyor

Muğla'daki Stratonikeia antik kentinde bulunan Roma ve Bizans dönemine ait binlerce eser, kasalarda ve sokak köpeklerinin "koruması" altında saklanmaktan kurtuldu. Muğla Valisi Fatih Şahin, gladyatörlerin mirası olan eserlerin restore edilecek başka bir binaya taşınmasına karar verdi.

Sabah Gazetesi
Gladyatör Mirası Korumaya Alınıyor

Muğla'daki Stratonikeia antik kentinde bulunan Roma ve Bizans dönemine ait binlerce eser, kasalarda ve sokak köpeklerinin "koruması" altında saklanmaktan kurtuldu. Muğla Valisi Fatih Şahin, gladyatörlerin mirası olan eserlerin restore edilecek başka bir binaya taşınmasına karar verdi. Muğla Valisi Fatih Şahin, Eskihisar köyünde, dünyanın en büyük mermer kenti Stratonikeia'da bulunan eserlerin saklandığı 150 yıllık kazı binasını inceledi. Duvarları yıkılmaya yüz tutan bina karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Vali Şahin, eserlerin yeni bir binaya taşınması için Özel İdare'ye talimat verdi.

Yeni binanın Stratonikeia sınırları içerisinde bulunduğu ve yıl sonuna kadar restore edilerek kullanıma hazır hale getirileceği kaydedildi. Vali Şahin, "Özel İdare'ye bağlı Muğla El Sanatları Sanayi ve Ticaret Şirketi (MELSA), binayı yenileyecek. Eserler daha güvenilir bir yere taşınmış olacak" dedi. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt de, antik kentte, Roma ve Bizans döneminde gladyatörlerin yaşadığını, dövüş okullarının olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığına ait kazı evi depo olarak kullanılıyor. 27 yıldır devam eden kazılarda bulunan eserler, eksik parçaları tamamlanana kadar kazı evinde bekletiliyor. Bakımsızlık yüzünden yıkılma noktasına gelen binanın duvarlarında derin çatlaklar var. Bahçedeki eserler ise, bağlanan 2 sokak köpeği tarafından korunuyor.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/gladyator-mirasi-korumaya-aliniyor_81364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!