Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gladyatörlerin İzini Sürüyorlar

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan Anadolu'nun en büyük ‘Gymnasium’u ile ‘Gladyatör Mezarlığı’nın yaklaşık 1800 yıl önce yaşanan gladyatör dövüşlerine ışık tutacağı belirtildi.

yapi.com.tr / AA
Gladyatörlerin İzini Sürüyorlar

Fotoğraf: Utku Ucrak

Yatağan'daki Stratonikeia antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan Anadolu'nun en büyük ‘Gymnasion’u (spor yapılan alan) ile ‘Gladyatör Mezarlığı’nın yaklaşık 1800 yıl önce yaşanan gladyatör dövüşlerine ışık tutacağı bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, antik kentteki 2010 yılı kazı çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ''Eskihisar Köyü'ndeki Stratonikeia antik kentinde 2008 yılından beri arkeolojik kazı, araştırma, koruma ve onarım çalışmalarında ciddi anlamda ilerleme kaydedildi. Stratonikeia'nın başka antik kentlerde bulunmayan ayrıcalıklara sahip. Bunlarda birisi de 105 metre genişliğinde ve yaklaşık 180 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilen Anadolu'nun en büyük Gymnasium'u olarak bilinen yapıdır'' dedi.

Gladyatör mezarlığı

Gymnasium'un kuzey kenarında, ortada yarım yuvarlak (eksedra) ve bunun her iki kenarında ikişer adet dikdörtgen olmak üzere 5 mekan bulunduğuna işaret eden Söğüt, ''Bunlar soğuk yıkanma odası (Frigidarium), yağlanma odası (Elabothesium), tarih ve felsefe gibi derslerin öğretildiği 'Genç Erkekler Odası' (Ephebeion), 'Torba Odası' (Koryceum) ve 'Pudra Odası' (Konisterium) olarak kullanılmış. Bu geniş bina içinde gladyatörlerin de ders aldıklarını düşünüyoruz. Bunlar Stratonikeia'da doğmuş, burada büyüyüp yetişmiş, başka büyük kentlerde dövüşe çıkmış olmalıdır'' diye konuştu.

Stratonikeia'nın yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde yapılan çalışmalarda ise ''Gladyatör Mezarlığına'' rastlandığına işaret eden Doç. Dr. Söğüt, şöyle konuştu:

''Burada bulunan gladyatör stelleri Muğla Müzesinde sergileniyor. Bulunan gymnasium ve gladyatör mezarlığı 1800 yıl önce yaşanan gladyatör döğüşlerine ışık tutacak. Bunlar arasında çok meşhur gladyatörler bulunmaktadır. Bunlar Stratonikeia ve başka kentlerde dövüşlere çıkmış kişilerdir. Bunlar birinci katagoriden sekizinci katagoriye kadar farklı gruplarda kişiler. Bunların arasında Akilleus'un öldürdüğü Droseros'un yanı sıra Vitalius, Eumelos, Amaraios, Khrysopteros ve Khrysos gibi ünlü kişiler var. Bunlardan Droseros 17 defa galip gelmiş ve en son Akilleus'a yenilerek arenadan ayrılmış birisidir.

Akilleus'un öldürdüğü Droseros'un mezar stelinde şunlar yazıyor: '..Beni Kader Tanrıçası'nın oyunlarıyla Akhilleus öldürdü. Bir zamanlar sahnede ben vardım; şimdi arenada Akhilleus var'. Diğer gladyatörlerin bazıları yakın dövüşte, bazıları boksta çok iyi idiler. Ama bu alanda ölenler de var.''

Gladyatörler Kenti

Söğüt, bunların bir gladyatör için çok büyük başarılar olduğuna işaret ederek, ''Bulunan gladyatör stelleri bize Stratonikeia gladyatörlerinin çok meşhur olduğunu ve antik dönemde iyi bilindiğini gösteriyor. Anadolu'da hiçbir kentte bu kadar çok gladyatör steline rastlanmadı'' diye konuştu.

Her yıl yapılan çalışmalarda yeni yeni gladyatör isimlerine ulaştıklarını da anlatan Söğüt, şunları söyledi:

''Gelecek yıllarda da daha pek çok gladyatör ismini bulacağımızı ümit ediyoruz. Gladyatörlerin burada Stratonikeia topraklarında emekli olup yaşadıklarını düşünüyoruz. Stratonikeia mermer kenti olduğu kadar, gerçek anlamda bir gladyatörler kentidir. Gelecekte bu daha anlaşılacak. Yapacağımız kazılarda bu konuda yeni yapıları ortaya çıkaracağız. Bir zaman gelecek insanlar, Stratonikeia'nın her döneme ait farklı kalıntı zenginliğinin dışında, sadece Stratonikeia'nın Gladyatörlerini konuşacak''.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, Muğla Müzesi bünyesindeki Gladyatör Salonu'da sergilenen 7 gladyatörün mezar stelinin tanıtımı için 2011 yılında bir dizi çalışma yapacaklarını anlatarak, ''Öncelikle müze binamızın restorasyon ve bakımını yapmayı planlıyoruz. Bir restorasyon çalışması yapmayı planlıyoruz. Gladyatör Salonu'nun özellikle uluslararası fuarlarda tanıtmayı hedefliyoruz. 7 gladyatörün mezar stelinin Muğla müzesi'nde sergilenmesi, kültür turizmi açısından bir şans'' dedi.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/gladyatorlerin-izini-suruyorlar_83992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!