Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Global, İzmirli Ege Plast'a Ortak Oluyor

Global Yatırım Holding, Ege Plast'ın yüzde 27.3'ünü 22.5 milyon YTL'ye almak için İzmir'in önde gelen gruplarından Mazhar Zorlu Holding ile ön mukavele imzaladı.

Radikal Gazetesizmir Limanı özelleştirmesinde en yüksek bedeli veren konsorsiyum içinde yer alan Global Yatırım Holding, İzmirli grup Mazhar Zorlu Holding'in en büyük şirketi Ege Plastik Ticaret ve Sanayi A.Ş'ye yüzde 27.3 oranında ortaklık için ön mukavele imzaladı. Hisse satışı konusunda kesin sözleşme için ise 15 Temmuz'a kadar süre verildi.
Ege Plast Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, daha önce birçok grupla hisse satışı için görüştüklerini belirterek İzmir'de büyük yatırımlara giren Global ile hedeflerinin örtüştüğünü söyledi.

Plastik sektörünün önde gelen şirketlerinden, yılda 85 bin ton plastik işleme kapasiteli Ege Plast'ın yüzde 31'i halka açık. Zorlu'nun verdiği bilgiye göre bu ortaklık, Ege Plast'ın tüm ortaklıklarını kapsıyor. Holding içindeki şirketlere ortak olan Ege Plast'ın Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi projesini yürüten Güç Yapı'da da ortaklığı bulunuyor. Kemal Zorlu, "Anlaşma kapsamında Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi Projesi'nin değerlendirilmesi de var" dedi.
Dünya Ticaret Merkezi'nin temeli 1998'de atıldıysa da aleyhindeki mahkeme kararları nedeniyle tamamlanamadı.
Global Yatırım Holding'den Borsa'ya yapılan yazılı açıklamada, iki şirket arasında Ege Plast'ın yüzde 27.3 oranındaki hissesini sermaye artırımı yoluyla 22.5 milyon YTL bedelle satın alma konusunun görüşüleceği kaydedildi.

Tahsisli sermaye artırımı çerçevesinde toplam 7 milyon 500 bin adet hissenin satın alınması karşılığında beher hisse fiyatının 3 YTL'den hesaplanacağı belirtilen açıklamada, Ege Plast'ın borç portföyünün yeniden yapılandırılacağı ifade edildi. Yazılı açıklamada, Ege Plast'ın Basmane ve Gaziemir'deki gayrimenkul gelişim portföyü, Global Yatırım Holding'in ofis, alışveriş merkezi ve otelden oluşan çok yönlü gayrimenkul portföyünün zenginleşmesine katkıda bulunacağı ifadesine de yer verildi.
Liman işletmesi, enerji ve gayrimenkulden oluşan büyük bir portföy yaratma yönündeki ana stratejileri doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Global Yatırım Holding yetkilileri, İzmir Liman ihalesinin ardından bölgedeki başka bir olanağı daha değerlendirebilecek olmaktan ve holdingin İzmir'deki konumunu güçlendirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/global-izmirli-ege-plasta-ortak-oluyor_54710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!