Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Global Nükleer Enerji Ortaklığı'na Üye Olabiliriz'

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Global Nükleer Enerji Ortaklığı'na (GNEP) Türkiye'nin de üye olmasının arzu edildiğini, buna olumlu baktıklarını bildirdi.

Milliyet Gazetesinerji Bakanı Hilmi Güler, Global Nükleer Enerji Ortaklığı'na (GNEP) Türkiye'nin de üye olmasının arzu edildiğini, buna olumlu baktıklarını bildirdi. ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman ile görüşen Güler, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye'nin GNEP üyeliğiyle ilgili şunları söyledi:

"Hem üyelik hem onun dışında nükleer teknolojiler konusunda sivil amaçlı nükleer enerjinin kullanılmasına ilişkin ortak çalışmalar yapabiliriz. Şu anda biz orada gözlemciyiz. 17. üye olarak en son İtalya oldu. Türkiye'nin de üye olması arzu ediliyor. Düşünüyoruz. Olumlu bakıyoruz."

ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman da şu bilgileri verdi:

"GNEP, uluslararası çerçevede temiz, emniyetli ve güvenilir bir nükleer enerjinin kullanılmasını öngören bir çerçevedir. Türkiye'nin yeni bir enerji yaklaşımına olan ihtiyacını görüyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birlikte ABD Başkanı'na, nükleer enerjinin barışçıl amaçla kullanılma anlaşmasını, Türkiye ile olan anlaşmanın Kongre'ye gönderilmesini tavsiye ettik. Kongre'de başarılı olursak Türkiye ile nükleer enerji teknolojisini paylaşabileceğiz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/global-nukleer-enerji-ortakligina-uye-olabiliriz_57460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!