Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Global, Yeşil Enerji'yi Sattı

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, kendileri için önemli olanın, satış rakamından ziyade "Statkraft gibi bir kurumu Türkiye'ye getirmeye ikna edebilmek" olduğunu belirtti. Kutman, soruları yanıtlarken, yüzde 5'lik paylarını hiçbir şekilde satmayı düşünmediklerini ifade ederek, "Çünkü ortağımızdan son derece memnunuz ve

CNN Türk
Global, Yeşil Enerji'yi Sattı

Global Yatırım Holding ile Norveç merkezli Statkraft arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplam üretim kapasitesi yaklaşık 560 megavat olan 6 hidroelektrik santralındaki ortaklık ve işbirliğini içeren anlaşma imzalandı.

Global Yatırım Holding, iştiraklerinden tamamına sahip olduğu Yeşil Enerji'nin yüzde 95'inin Statkraft'a satışını düzenlenen imza töreniyle duyurdu. Anlaşma çerçevesinde Yeşil Enerji'nin toplam şirket değeri, 8,3 milyon euro tutarındaki dış krediler de dahil olmak üzere 98,1 milyon euro olarak belirlendi. Bu bedele ek olarak, her bir santralın ilk 3 yıllık işletimi için 2017 yılına kadar toptan elektrik fiyatının daha önce belirlenen gösterge fiyatın üzerine çıkması halinde, üzerinde çıkan meblağın yüzde 50'si ve karbon emisyon gelirlerinin yüzde 50'si Global Yatırım Holding'e ödenecek.

Yeşil Enerji'nin bünyesinde bulunan ve EPDK lisansları alınmış 6 adet hidroelektrik santralının inşası için önümüzdeki 5 yıl süresince 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. Yeşil Enerji'nin ilk projesi olma özelliği taşıyan 20 megavatlık üretim kapasitesine sahip Çakıt hidroelektrik santralının, 2010 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınması bekleniyor.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, kendileri için önemli olanın, satış rakamından ziyade "Statkraft gibi bir kurumu Türkiye'ye getirmeye ikna edebilmek" olduğunu belirtti. Kutman, soruları yanıtlarken, yüzde 5'lik paylarını hiçbir şekilde satmayı düşünmediklerini ifade ederek, "Çünkü ortağımızdan son derece memnunuz ve Türkiye'de yenilenebilir enerji konusunda piyasa liderliğine oynayacağına dair hiçbir şüphemiz yok" dedi.

Ekonomik konjonktürün yüzde 5'lik payı gerektirdiğini dile getiren Kutman, enerji konusunda termik santralları ve Güneydoğu Anadolu'da kömür sahaları bulunduğunu, bu sahaları kendilerinin geliştireceğini, satmayı düşünmediklerini bildirdi.

Kutman, söz konusu santralları satmayı ilk günden bu yana düşündüklerini ve hidroelektrik santrallarının, termik santralların tersine inşaat çalışmalarını gerektirdiğini kaydederek, "Biz inşaat şirketi olmadığımız için, bu tür bir değerlendirmeye ve bu tür bir satışa yöneldik" ifadesini dile getirdi.

Satış sürecine ilişkin olarak, başlangıçta 25 adet kurumun şirketle ilgilendiğini, 9'unun finale kaldığını ve bunların 6'sından bağlayıcı teklif geldiğini anlatan Kutman, "6 tane 3'e indi ve çok ciddi bir rekabet sonucunda Statkraft, gerek şirketin güvenilirliği gerek ileriye dönük yatırım kapasitesi ve Türkiye'deki stratejileri doğrultusunda ve Türkiye'nin Statkraft gibi bir şirketten neler kazanacağı... Bir fiyat belirlendi. Dolayısıyla, biz satıcı olarak olarak fiyattan memnunuz" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/global-yesil-enerjiyi-satti_70150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!