Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Global'den Ankara Büyükşehir'e Suçlama

Global Yatırım Holding, Başkent Doğalgaz İhalesi’nde teminat mektubunun belediye tarafından haksız şekilde ve gayri hukuki olarak nakde çevrilmesini önlediğini açıkladı. Global Yatırım Holding’den yapılan yazılı açıklamada, Başkent Doğalgaz İhalesi’ne teklif veren Ortak Girişim Grubu ile ihaleyi yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında ciddi

Habertürk
Global'den Ankara Büyükşehir'e Suçlama

Global Yatırım Holding, Başkent Doğalgaz İhalesi’nde teminat mektubunun belediye tarafından haksız şekilde ve gayri hukuki olarak nakde çevrilmesini önlediğini açıkladı. Global Yatırım Holding’den yapılan yazılı açıklamada, Başkent Doğalgaz İhalesi’ne teklif veren Ortak Girişim Grubu ile ihaleyi yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında ciddi bir hukuki uyuşmazlık bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Başkent Gaz hisselerinin tamamının blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihalenin şartnamesinin "İhalenin Onayı" başlıklı 14. maddesinde İhale’nin onaylanması sürecinin düzenlendiği anımsatılarak, "Açıklama tarihine kadar yalnızca Rekabet Kurumu izni alınmıştır. EPDK incelemesi acısından da Ortak Girişim Grubu’na (OGG) ilişkin gerekli tüm evraklar EPDK'ya sunulmak üzere Belediye ye teslim edilmiştir. Diğer bir ifade ile İhalenin onaylanması ve kesinleşmesi için gerekli ön şartlar henüz oluşmamıştır" denildi.

Açıklamada, İhale Şartnamesi’nin 15. maddesinde; Hisse Alım Satım Sözleşmesini imzalayacak olan ve yüzde 51’ini Global-Energaz Ortak Girişim Grubu’nun oluşturacağı yeni anonim şirketin, İhale’nin Şartname’nin 14. maddesi uyarınca "onaylanmasını" takip eden 45 gün içinde kurulması ve Başkent Gaz hisselerini devralması gerektiğinin ifade edildiği belirtildi.

Hukuka aykırılık

Açıklamada, Botaş’ın, Belediye’ye ödenecek özelleştirme bedelinin haczi konusunda Şirkete ve OGG’ye haciz ihbarnameleri gönderdiği kaydedilerek, "Söz konusu hacizler Belediye’ye ihbar edilmiş ve görüşleri sorulmuştur. Belediye, söz konusu hacizlerin 'yok' hükmünde olduğunu ve itibar edilmemesi gerektiğini OGG’ye bir yazı ile bildirerek özelleştirme bedelinin tamamının Belediye’ye ödenmesini istemiştir ki kanundan doğan haciz ve icra yetkisi bulunan Botaş’ın haczinin herhangi bir yasal mesnede dayanmadan kendiliğinden yok sayılmasını talep eden söz konusu Belediye yazısı açıkça hukuka aykırıdır" denildi.

Açıklamada, İhalenin iptali için TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından Danıştay nezdinde açılan davanın halen devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "İzin süreci, Botaş’ın haczi konusundaki ihtilaf ve ihalenin iptaline yönelik Danıştay nezdindeki dava halen devam etmekte olmasına rağmen, Belediye nedenlerini anlayamadığımız ama tespitlerde yer alan özelleştirme surecine girmiş olan bir kurumu mali destek olarak görme girişimleri kapsamında ve hiçbir hukuki mesnedi bulunmayacak bir şekilde, ihaleye iştirak aşamasında OGG olarak vermiş olduğumuz 50 milyon dolarlık banka teminat mektubunun nakde çevrilmesi amacıyla bankaya müracaat etmiştir.

Belediye’nin bankaya bu şekilde haksız müracaatta bulunma ihtimaline binaen, söz konusu teminat mektubunun nakde çevrilmesinin önlenmesi amacıyla daha önce mahkemeye yaptığımız başvuru sonucunda mahkeme, 31 Aralık 2008 tarihi itibari ile iddialarımızı ciddi bularak 'teminat mektubunun nakde çevrilmesinin önlenmesi amacıyla ihtiyati tedbir kararı' vermiştir. HUMK m.104/2 uyarınca "...ihtiyati tedbirlerin en az masrafla ve en çabuk nerede ifası mümkünse işbu tedbirlere o mahal mahkemesi tarafından dahi karar verilebilir" hükmü gereğince ihtiyati tedbir talebimiz, Şirketimizin merkezinin bulunduğu mahal mahkemesine iletilmiştir.

Mahkeme kararı, teminat mektubunu veren bankaya tebliğ edilmiş ve teminat mektubunun nakde çevrilmesi talebi işlem yapılmaksızın durdurulmuştur. İhtiyati tedbir kararının devamı olmak üzere Belediye’ye borçlu olmadığımızın tespiti ve teminat mektubunun iadesi taleplerini içeren 'muarazanın men’i ve menfi tespit' davası açılmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/globalden-ankara-buyuksehire-suclama_66189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!