Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçeada Havaalanı Açılıyor

Gökçeada Havaalanı'na, prefabrik bir terminal binası, apron ve giriş-çıkış noktalarının yapımını tamamlayan DHMİ Genel Müdürlüğü, havaalanını 19 Haziran'da açmayı planlıyor. Gökçeada Havaalanında çalışacak DHMİ personelinin görevlendirilmesi konusunda da sona gelindi. Yetkililer, ''yasak bölge''de olan Gökçeada'da yer alan havaalanının sadece

BirGün Gazetesi
Gökçeada Havaalanı Açılıyor

Gökçeada Havaalanı'na, prefabrik bir terminal binası, apron ve giriş-çıkış noktalarının yapımını tamamlayan DHMİ Genel Müdürlüğü, havaalanını 19 Haziran'da açmayı planlıyor. Gökçeada Havaalanında çalışacak DHMİ personelinin görevlendirilmesi konusunda da sona gelindi. Yetkililer, ''yasak bölge''de olan Gökçeada'da yer alan havaalanının sadece insani uçuşlar için kullanılacağını kaydetti.

Bu arada 1998'de yapımına başlanan Gökçeada Havaalanı inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından 4 yıl önce Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 'meydanın geçici kabulü için' İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığından görüş istemişti. İçişleri Bakanlığı, Gökçeada Havaalanına, ulaşım ve turizm açısından meydana terminal binası yapılması ve yapılanmaların bir an önce bitirilmesi yönünde görüş bildirirken, Milli Savunma Bakanlığı ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne dayanılarak Bakanlar Kurulunca söz konusu bölgenin ''yasak bölge'' ilan edilmesinden dolayı uçuşların yapılamayacağını belirtmişti. Bakanlıklar arasındaki farklı yaklaşımlardan dolayı o dönemde 65 trilyon lira harcanan Gökçeada Havaalanının pist ve uzantılarının geçici kabulü ve devir işlemleri bir süre gecikme ile tamamlandı.İnşaat işleri tamamlanan Balıkesir Körfez Havaalanı 19 Haziran'da sivil uçuşlara tekrar açılacak.Ayrıca, 11 Haziran'da Kars Havalimanına yapılacak yeni terminal binasının ve 12 Haziran'da da Iğdır Havaalanının temeli atılacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceada-havaalani-aciliyor_80134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!