Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek Başbakanlığa bile Bilgi Vermiyor

Belediye’de BEDK’nın ‘bize bilgi verilmeli’ kararının iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Avukat Baturay Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Encümen toplantılarının ‘şeffaf olmadığı gizli yapıldığı’ iddialarıyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurarak, ‘Belediye Encümeni’nin

Radikal Gazetesi
Gökçek Başbakanlığa bile Bilgi Vermiyor

Belediye’de BEDK’nın ‘bize bilgi verilmeli’ kararının iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Avukat Baturay Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Encümen toplantılarının ‘şeffaf olmadığı gizli yapıldığı’ iddialarıyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurarak, ‘Belediye Encümeni’nin 2008 Mayıs ve Haziran ayı kararlarını’ talep etmişti. Belediye Başkanlığı, Altınok’un bilgi talebini reddetmişti. Altınok, belediye kararının iptali için Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurdu. Kurul, encümen toplantılarındaki kararları kendilerine gönderilmesini istedi.

Bilgi edinme hakkı çiğneniyor

Belediye, Kurul’a verdiği yanıtta, Altınok’un talebinde haksız olduğunu, talep ettiği bilgileri edinmede bir yararının olmadığını, belediye encümenin her yıl yüzlerce karar aldığını ve her isteyene bu kararların verilmesi halinde yüzlerce memurun sırf bu iş için istihdam edilmesi gerekeceğini iddia etti. Belediye, BEDK’nın 25 Eylül 2008 tarihinde aldığı kararın da hukuka uygun olmadığını savunarak bilgi vermeyi reddetmekle kalmadı, BEDK’nın kararının iptali ve yürürlülüğün durdurulması için Ankara 13. Mahkemesi’ne dava açtı.

Kurul, Kanun gereği kurum ve kuruluşların kendilerine istenilen her türlü bilgi veya belgeyi 15 gün içinde göndermekle yükümlü olduğunu hatırlattı. Kurul kararında belediyenin bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle, Ankara Büyükşehir Belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgililer hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi.

Yargı süreci devam ederken, Altınok, Belediye Encümen toplantılarının “Eylül ve Ekim” aylarına ilişkin kararlarını da talep etti. Altınok, bilgi talebinin yine reddedilmesi üzerine BEDK’ya başvurdu. Kurul, tekrar belediyeye yazı yazarak Altınok’un istediği bilgilerin kendisine iletilmesinde ısrarcı oldu. Ancak belediye şu ana kadar hiçbir bilgi göndermedi. Altınok tepki göstererek “Türkiye’deki kurumların birbirinden bile bilgi saklamaları, demokrasi anlayışı hakkında önemli ipuçları veriyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-basbakanliga-bile-bilgi-vermiyor_67638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!