Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek Hacizden 'Yasayla' Kurtuldu

Botaş'a 1 milyar 250 milyon, Hazine'ye 3.9 milyar YTL borcu olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e kimse haciz işlemi başlatmasın diye yasa değiştirildi. Meclis'in tatile girmesine bir gün kala çıkan yasayla kamu kurumları, belediyeler, sermayesi devlet ya da belediyelere ait şirketler birbirlerine haciz koyduramayacak. Bu kural

Vatan Gazetesi
Gökçek Hacizden 'Yasayla' Kurtuldu

Botaş’a 1 milyar 250 milyon, Hazine’ye 3.9 milyar YTL borcu olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e kimse haciz işlemi başlatmasın diye yasa değiştirildi. Meclis’in tatile girmesine bir gün kala çıkan yasayla kamu kurumları, belediyeler, sermayesi devlet ya da belediyelere ait şirketler birbirlerine haciz koyduramayacak. Bu kural halen süren davalarda da uygulanacak. Yani Hazine Müsteşarlığı ve Botaş Gökçek’e haciz uygulatamayacak.

Kapatma davasının sonuçlanmasının ardından tatile giren TBMM’nin son işi Melih Gökçek’in başkanlığını yaptığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni "kurtarmak" oldu. Hükümet, Botaş’a 1 milyar 250 milyon YTL, Hazine’ye 4 milyar YTL’ye ulaşan borçlarını ödemeyen Gökçek’e haciz işlemi başlatılmasın diye yasa değiştirdi. Meclis’in tatile girmesine bir gün kala yasalaşan düzenlemeyle, kamu kurumları, belediyeler, sermayesi devlet ya da belediyelere ait şirketler birbirlerine haciz koyduramayacak. Bu düzenleme halen süren davalarda da uygulanacak.

Botaş pankart asacak

Bu durumda Botaş bir kez daha mağdur olacak. Böylece Gökçek’ten alacaklarını tahsil edemeyen Botaş, 1 milyar 250 milyon YTL’lik alacağının üzerine bir bardak soğuk su içecek. Botaş yönetimi, Ankara’nın bazı noktalarına, "Sevgili Ankaralılar, bu üst geçit Botaş’ın parasıyla yapılmıştır, hayırlı olsun", "Ankaralılar, yeni parkınız hayırlı olsun, Botaş" yazılı pankartlar astırmayı planlıyor. Ankara’da kapatma davasının sürdüğü günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, iki hafta boyunca Meclis’te milletvekilleriyle görüşmeler yaptı. Gökçek, son AKP MYK toplantısına katılarak, Erdoğan’dan da açıkça destek istedi. Bunun üzerine AKP grup önerisiyle teklif, Meclis’in öncelikli gündem maddeleri arasına alındı.

AKP’li Mehmet Tunçak’ın imzasını taşıyan teklif, "kamu kurum ve kuruluşları arasındaki borçlara ilişkin uyuşmazlıklarda ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz veya haciz kararı verilmesi halinde borcu karşılayacak miktarda bir teminatın borçlu idare tarafından gösterilmesi halinde, borçlunun her türlü mal ve hakları üzerindeki ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve hacizlerin" kalkmasını öngörüyor. Böylece hiçbir kamu kurum ve kuruluşu Gökçek’in herhangi bir teminat göstermesi halinde hiçbir mal ve hakkı üzerine ihtiyati tedbir veya haciz uygulayamayacak.

Parasını ödemediği gaza zammı hemen uyguladı

Melih Gökçek’e bağlı Başkent Doğalgaz, önceki gün Botaş’ın doğalgaza yaptığı, konutlarda yüzde 16.88, sanayide yüzde 18.77 oranındaki zammı hemen fiyatlara yansıttı. Ankara’da KDV, fon ve paylar hariç Ankara’da doğalgazın fiyatı m3 başına 0.709674 YTL oldu. Botaş yetkilileri, artan petrol fiyatlarının yarattığı zam gereğine vurgu yaparken, Ankaralıların zamla ilgili tepkileri konusunda da, "Zam Gökçek’e yarıyor. Nasılsa aldığı gazın parasını ödemiyor" yorumunu yaptılar.

Borçlu listesinin başını çekiyor

Hazine Müsteşarlığı’nın resmi rakamlarına göre, müzmin borçlular arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk sırada. Hazine’ye 3.9 milyar YTL borcu olan belediye, 2003’ten bu yana Hazine’ye ödeme yapmıyor. Buna göre belediyenin borcu, 1.2 milyar YTL’ye ulaşan tüm KİT’lerin toplam borcundan yüksek.

Öte yandan Gökçek’in borcu ve toplam borç içindeki payı sürekli artıyor. Buna göre, 2004’te toplam belediye borçlarının yüzde 11.9’ne sahip olan Gökçek’in Hazine’ye olan borcu, toplam belediye borçlarının yüzde 63.4’üne ulaştı.

Bir "son gün kıyağı" da TK üyelerine yapıldı

AKP, kapatma davasının ardından Meclis’i tatile sokarken, Meclis’in son gün çıkardığı 7 yasa arasından bir kıyak da Telekomünikasyon Kurulu üyelerine çıktı. Elektronik Haberleşme Kanunu’nda, AKP’nin verdiği değişiklik önergelerinin uzun olması ve Başbakan’ın bu duruma tepki göstererek önergeleri geri çektirmesi üzerine, tasarıda bulunan "Telekomünikasyon Kurulu üyelerinin görev süresi sona erdikten sonra da aynı aylığı almalarına imkan sağlayan düzenleme" değiştirilmedi. Genel Kurul’da aynen geçen düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı veto etmezse Telekomünikasyon Kurulu üyeleri, görev süreleri dolduktan sonra da ömür boyu aynı maaşı alacaklar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-hacizden-yasayla-kurtuldu_62948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!