Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek İsim ve Amblemi Değiştiremeyecek

Dördüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek’i Büyükşehir Belediye Meclisi’nde zor bir dönem bekliyor. Üçüncü kez seçildiği 2004 yılında yüzde 55.05 oy alan Gökçek’in yanısıra AKP, metropol ilçelerde bir tek Çankaya’yı kaybetmiş ve Meclis’te ezici bir çoğunlukla yönetime gelmişti. 2004 yılında Meclis’teki 131 Belediye Meclisi

Hürriyet Gazetesi
Gökçek İsim ve Amblemi Değiştiremeyecek

Dördüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek’i Büyükşehir Belediye Meclisi’nde zor bir dönem bekliyor. Üçüncü kez seçildiği 2004 yılında yüzde 55.05 oy alan Gökçek’in yanısıra AKP, metropol ilçelerde bir tek Çankaya’yı kaybetmiş ve Meclis’te ezici bir çoğunlukla yönetime gelmişti. 2004 yılında Meclis’teki 131 Belediye Meclisi Üyesi’nin 105’i AKP’li, 21’i CHP’li 5’i MHP’li üyelerden oluşmuştu.

29 Mart seçimlerinde dördüncü kez kazanan Gökçek koltukta bu kez 2004 yılındaki rahatlığını bulamayacak. Yeni belediye yasasıyla 132’den 107 üyeye düşen belediye meclisinde Gökçek dahil 58 üyenin AKP’den, 49 üyenin ise muhalefeti oluşturan CHP ve MHP’den olması bekleniyor.

Ezici üstünlük sona erecek

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ezici çoğunluğunu kaybeden AKP’nin önünde ciddi bir muhalefet engeli bulunacak. Meclis salt çoğunluğu yalnızca yedi oyla sağlayan AKP’de karar alınabilmesi için meclise katılımın tam olması gerekecek. AKP’den yalnızca dört meclis üyesinin muhalefet partilerinden birine geçmesi durumunda ise Gökçek yönetimi Meclis’te çoğunluğu kaybetme tehlikesiyle karşı karşı kalacak. Böyle bir durumda da özellikle kentsel dönüşüm projelerinde ve başta Disneyland projesi olmak üzere büyük projelerde yetki sıkıntısı çekecek.

Amblem için uzlaşı şart

AKP yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi en çok tepki çeken uygulamalarından biri olan cadde sokak isimlerindeki değişikler konusunda da rahat olamayacak. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre de cadde sokak meydan park gibi tesislerin isimlerinin değiştirilmesi konusunda Meclis üye tam sayısının üçte ikisi aranacak. Ankara gündemini uzunca bir süre oyalayan Atakuleli, camili amblemin mahkeme tarafından iptalinin ardından Gökçek yeni amblem yapılacağını açıklamıştı. Meclis’teki bu dağılımın ardından mecliste üçte iki çoğunluğu sağlayamayacak AKP yönetimi amblemi değiştiremeyecek. Gökçek, amblem konusunda muhalefet ile uzlaşmak zorunda kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-isim-ve-amblemi-degistiremeyecek_67847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!