Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökçek ve Topbaş'a Süper Yetki

TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler geliyor. Başkan Ziyaeddin Akbulut başkanlığında bugün toplanan komisyonda, AKP İstanbul Milletvekili, Beyoğlu eski Belediye Başkanı Nusret Bayraktar ve 14 AKP milletvekili’nin, Belediye Kanununda

Radikal Gazetesi
Gökçek ve Topbaş'a Süper Yetki

TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler geliyor. Başkan Ziyaeddin Akbulut başkanlığında bugün toplanan komisyonda, AKP İstanbul Milletvekili, Beyoğlu eski Belediye Başkanı Nusret Bayraktar ve 14 AKP milletvekili’nin, Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Buna göre; belediye, belediye meclisi kararıyla; konut alanları, sanayi alanları, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon alanları ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak ilan edilecek alanın üzerinde yapı olan veya olmayan imarlı veya imarsız alanlar olması, yapı yükseklik ve yoğunluğunun belirlenmesi, alanın büyüklüğünün en az 5 ve en çok 500 hektar arasında olması, etaplar halinde yapılabilmesi hususların takdiri münhasıran belediye meclisinin yetkisinde olacak. İmar Kanununda belediyelere verilen yetkileri kullanmaya Büyükşehir belediyeleri yetkili olacak. Kamulaştırmanın aceleliği kararı Büyükşehir belediye meclisi tarafından verilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanları içinde yer alan eğitim ve sağlık alanları hariç kamuya ait gayrimenkuller, harca esas değer üzerinden belediyelere devredilecek.

Sınırsız yetkiler geliyor

Teklife sert tepki gösteren CHP, muhalefet şerhi koydu. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya muhalefet şerhinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e geniş yetkiler tanındığını belirterek, şöyle dedi:

"Teklifin, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentin çeperinde, nazım imar planına göre korunması gereken açık alan niteliği taşıyan boş alanlarda, plan kararlarına ve plan onama kararlarına karşı açılmış davalarla eş zamanlı olması dikkat çekicidir. Bu değişiklikle kent çeperinde yer alan ve aslen korunması gerekli tarım alanı olan alanlara yönelik Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş olan alanlar yasallaştırılmış ve meşrulaştırılmış olacaktır. Bu düzenlemenin yasalaşması durumunda, proje alanı ilan edilen bir alanda, belediyeler istedikleri durumda, işleme yapmadan, alanın ücra bir noktasında yer göstererek yerinden edebilecek, mülklerine el koyacaktır."

İlçe belediyelerinin yetkisi gasp edilecek

Teklife MHP ve BDP de sert tepki gösterdi. MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, "Büyükşehir belediyelerine sınırsız yetkiler geliyor. İlçe belediyelerin eli kolu bağlanacak" diye konuştu. BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman da, yeşil alanların yağma edileceğini ileri sürerek, "Bu düzenleme hukukun temel ilkelerine aykırıdır. İlçe belediyelerin hakkı gasp edilmiştir" dedi.

CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, "İlçe belediyelerin imar işlemlerinde yetki Büyükşehir belediyelerine devredilmiştir. Büyükşehir belediyelerinin yetkileri keyfi ve sınırsız şekilde artırılmıştır. Bu bir rant yasasıdır" diye konuştu.

Gökçek kavgası

AKP İstanbul Milletvekili ve Alt Komisyon Başkanı Feyzullah Kıyıklık da, "Bu kanun bir kişi için çıkmıyor. Ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ne Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı için çıkmadı" derken CHP’li Rıza Yalçınkaya da, "Melih Gökçek’in ismi hiç geçmedi" diye karşılık verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-ve-topbasa-super-yetki_80032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!