Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Gökçek'e Veresiye Doğalgaz Yok"

BOTAŞ’ın alacakları konusunda yapısal değişikliklere gideceklerini açıklayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bundan sonra geriye dönük borç birikmeleri olmayacak şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çalışma yapıyoruz" dedi. Ankara Büyükşehir’in BOTAŞ’a birikmiş borçları 1.2 milyar lirayı buluyor.

Vatan Gazetesi
"Gökçek'e Veresiye Doğalgaz Yok"

BOTAŞ’ın alacakları konusunda yapısal değişikliklere gideceklerini açıklayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bundan sonra geriye dönük borç birikmeleri olmayacak şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çalışma yapıyoruz" dedi. Ankara Büyükşehir’in BOTAŞ’a birikmiş borçları 1.2 milyar lirayı buluyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BOTAŞ’ın Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’den alacağı ile ilgili olarak, "Bazı yapısal değişikliklere gideceğiz. Bundan sonra geriye dönük borç birikmeleri olmayacak bir şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çalışma yapıyoruz" dedi.

Aynı hataya düşmeyiz

BOTAŞ’ın, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’den alacağı ile ilgili bir başka soru üzerine de Yıldız, BOTAŞ’ın geçen hafta Başkent Doğalgaz’a ödeme talimatı gönderdiğini, ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüklerini söyledi. Bu konuda karşılıklı anlayış gösterilmesinin önemli olduğunu ifade eden Yıldız, Ankara’da yapılan tahsilatın yüzde 92’ler civarında direkt BOTAŞ’ın kasasına akacak şekilde bundan sonraki cari akışla ilgili bir düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Herhangi bir haciz işleminin söz konusu olmadığını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: "Ama ödemelerin yapılandırılması ve bundan sonra tekrar bu hatalara düşülmemesi açısından kendi tahsilatlarının en az yüzde 92’sini BOTAŞ’a devredecekler. Hangi yolla devredileceği konusunda çalışmalar yapılıyor. Bunun üzerinde yapısal düzenleme üzerinde çalışacağız. Önümüzdeki günlerde teknik detaylar açıklanacak."

BOTAŞ’ın gaz alıp satan ve bu piyasada önemli ağırlığı olan bir kamu kuruluşu olduğunu, bir kredi kuruluşu olmadığını vurgulayan Yıldız, "Önümüzdeki günlerde bazı yapısal değişikliklere gideceğiz. Bundan sonra geriye dönük borç birikmeleri olmayacak bir şekilde Ankara Büyükşehir Belediye ile çalışma yapıyoruz. Bunu bir süre sonra kamuoyuna açıklayacağız" diye konuştu.

Elektriğe zam yok

Bakan Yıldız, "1 Temmuz itibariyle elektriğe zam veya indirim yapılacak mı" soruna da "Zam düşünmüyoruz" yanıtını verdi.

Irak’a aylık 500 metreküp/ saniye su verilecek

Bakan Yıldız, Irak Elektrik Bakanı Kerim Vahid Hasan ile biraraya geldi. Basına kapalı görüşmenin ardından konuk bakan ile gazetecilere açıklama yapan Yıldız, Irak’a verilecek su ile ilgili daha önce yapılan anlaşma doğrultusunda günlük bazda 400 ile 600-650 metreküp/saniye, aylık bazda ise 500 metreküp/saniyenin altına düşmemesi kaydıyla bir mutabakat oluşturduklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceke-veresiye-dogalgaz-yok_70054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!