Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek'in Hititlerle Bitmeyen Kavgası

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır tartışılan atakule ve cami figürlü amblemi yine mahkemelik oldu. Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin atakule ve cami figürlü amblem kararını iptal etmesi ve ardından Danıştay 8’nci Dairesi’nin de bu kararın bozulması istemini reddetmesine karşın, Ankara Büyükşehir

Radikal Gazetesi
1 Gökçek'in Hititlerle Bitmeyen Kavgası

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır tartışılan atakule ve cami figürlü amblemi yine mahkemelik oldu. Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin atakule ve cami figürlü amblem kararını iptal etmesi ve ardından Danıştay 8’nci Dairesi’nin de bu kararın bozulması istemini reddetmesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu simgeyi, resmi yazışmalar dışında kullanmayı sürdürmesi, konuyu yeniden yargıya taşıdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran eski CHP Trabzon Milletvekili Avukat Rahmi Kumaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında “görevi kötüye kullanmak, kamu mallarına zarar vermek ve yalan bildirimde bulunmak suçlarından, dava açılmasını istedi.

Melih Gökçek’in, 1994 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesinin ardından, tartışılmaya başlanan Ankara’nın amblemi, yine yargı konusu oldu. Gökçek’in, iş başına gelir gelmez kentin Hitit Güneşi olan simgesini “atakule ve cami figürlü bir amblemle değiştirmesi uzun süren yargı sürecinin ardından geçtiğimiz aylarda karara bağlanmıştı. Son olarak Danıştay 8’nci Dairesi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal eden Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmiş, böylece konuya son nokta konulmuştu.

Ancak bu karara rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin atakule ve cami figürlü amblemini birçok yerde kullanması tepkilere neden oldu. CHP eski Trabzon Milletvekili ve Birleşmiş Milletler Türk Derneği Genel Başkanı Avukat Rahmi Kumaş, konuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Kumaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Gökçek hakkında, “görevi kötüye kullanmak, kamu mallarına zarar vermek ve yalan bildirimde bulunmak suçlarında dava açılmasını istedi. Kumaş, Suç duyurusu dilekçesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin amblem değişikliği kararının Ankara 3’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ve Danıştay’a yapılan temyiz davasının da reddedildiğine dikkat çekti.

Amblem olmadı flama yapalım

2004 yılında çıkarılan yeni Belediyeler Yasası ile belediyelere beldeleri için simge belirleme yetkisi verildiğine hatırlatan Kumaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Ocak 2005 tarihinde aldığı kararla iptal edilen atakule ve camili figürlü amblemi, yeniden benimsendiğini kaydetti. Kumaş, bunun üzerine iptal davası açtığını ve Ankara 3’ncü İdare Mahkemesi’nin kararı esastan iptal ettiğini bildirdi. Kumaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararın bozulması için Danıştay’a başvurduğunu, Danıştay’ın ise bu isteği 2 Temmuz 2008’de aldığı kararla reddettiğini kaydetti.

Bütün yargı kararlarına karşın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in kararı uygulamadığı gibi, yargıya direnerek, söz konusu simge için Belediye Meclisi’nde “belediye flaması olarak benimseme kararı aldırdığını anlatan Kumaş, dilekçesinde şunları belirtti:

“Bu durum karşısında, yasadışı simgeyi belirleyen ve uygulatan belediye başkanı İ. Melih Gökçek’e Ankara 44. Noterliğinden ekteki 12 Ağustos 2008 gün ve 19801 sayılı ihtarnameyi gönderdim. İhtarname kendisine 20 Ağustos 2008 günü bildirilmiştir. İhtarnamede sözü edilen 30 günlük süre 19 Eylül 2008 günü dolmuştur. Mahkeme kararının gereğini yerine getirmemek suçtur. Sanık İ. Melih Gökçek ‘Ankara Belediyesi Haber Bülteninden ve yazışmalarından simgeyi kaldırdım’ demekle suç işlediğini bir kez daha kabul etmektedir. Çünkü mahkeme kararı bir bütündür. Bunu bölerek kimi durumlarda geçerli, kimi durumlarda geçersiz gösterme yetkisi yoktur.

Söz konusu simgenin belediyenin resmi yazışmaları dışında her yerde kullanıldığına dikkat çeken Kumaş, dilekçesinde, Gökçek hakkında, “görevini kötüye kullanma, yalan bildirimde bulunma ve yasadışı simgeyi kamu yerlerine kazıyarak kamu mallarına zarar verme” suçlarından dava açılmasını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-hititlerle-bitmeyen-kavgasi_63882.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • BİR AN ÖNCE HAHKEMELERİMİZİN HAREKETE GEÇMESİ VE GEREĞİNİ YAPMASINI UMUT EDİYORUM.MADEM HUKUK DEVLETİYİZ, EN BAŞTA İDARECİLERİN UYUP ÖRNEK OLMASI GEREKLİ. ARTIK DUYARLI OLALIM Kİ ÜLKEMİZİ TRAJİKOMİK DURUMLARA DÜŞÜRMEYELİM.TŞK YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!