Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek’in Simge İnadı Sürüyor

Anakent Belediyesi yeni yaptığı çalışmalarda camili simgeye yer vermezken, kentin dört bir yanında mahkeme kararıyla iptal edilmesine karşın camili simgeler duruyor. Avukat Rahmi Kumaş, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yargı kararını yıllardır uygulamadığını belirterek, “Mahkeme kararına göre camili simgelerin tamamı kaldırılmalı” diye

Cumhuriyet Ankara
2 Gökçek’in Simge İnadı Sürüyor

STRONG>Anakent Belediyesi yeni yaptığı çalışmalarda camili simgeye yer vermezken, kentin dört bir yanında mahkeme kararıyla iptal edilmesine karşın camili simgeler duruyor. Avukat Rahmi Kumaş, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yargı kararını yıllardır uygulamadığını belirterek, “Mahkeme kararına göre camili simgelerin tamamı kaldırılmalı” diye konuştu.

Eski CHP Milletvekili ve avukat Rahmi Kumaş, 1995 yılından bu yana yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanmasına karşın Anakent Belediyesi yargı kararını uygulamıyor. Avukat Kumaş’ın açtığı dava sonucu Ankara 3. İdare Mahkemesi 12 Aralık 2007 tarihinde Anakent Belediyesi’nın kullanmakta ısrar ettiği camili simge aleyhine bir karar verdi. Mahkeme kararında camili amblemin kullanılmasının dayanağı olan Anakent Belediye Meclisi kararı iptal edilmişti. Anakent Belediyesi’nin mahkemenin kararına yaptığı itirazın Danıştay’da reddedilmesinin ardından, söz konusu simgenin kentte kullanılan her yerden kaldırılması gerekliliği doğmuştu.

Anakent Belediyesi, Ankara 3. İdare Mahkesi’nin iptal kararına uygun olarak camili simgeyi kullanılan yerlerden kaldırmak yerine, kararı kendine göre yorumladı. Belediye kararın kesinleşmesinin ardından yaptığı yeni çalışmalarda camili simgeye yer vermemeyi tercih etti. Ancak, önceki yapılarda simge aynen kaldı. Rahmi Kumaş, 22 Eylül 2008 tarihinde Gökçek hakkında yargı kararını uygulamadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak İçişleri Bakanlığı, Gökçek hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kentin dört bir yanında söz konusu camili simgenin kullanılmasına karşın bakanlığın kararında iptal edilen simgenin otobüs ve otobüs duraklarından, yapı ve kuruluşlardan kaldırıldığı savunuldu.

‘Yargı kararı uygulanmıyor’

Avukat Rahmi Kumaş, İçişleri Bakanlığı’nın Ankara’da yargının iptal ettiği camili simgenin kullanılmadığı yönünde bir tespit yaptığını belirterek, “Bu büyük bir yanlıştır. AŞTİ’de, Sincan’da, hemen hemen bütün duraklarda bu simgeler kullanılıyor” dedi. Yeni yapılan hiçbir bina, durak gibi belediye yapılarında hiçbir şekilde camili simgenin kullanılamayacağını ifade eden Kumaş, şunları dile getirdi:

“Ben Gökçek hakkında yargı kararını uygulamadığı için suç duyurusunda bulundum. Suç duyurum İçişleri Bakanlığı’na takıldı ama ben hâlâ suç duyurumun arkasındayım. Mahkeme kararına göre camili simgelerin tamamı çıkarılmalı. Yargı kararını uygulamadığı için de Gökçek’in yargılanması gerekiyor. Bu nedenle ben her türlü hukuk mücadelesini sürdüreceğim. Camili simge ya da o simgeyi andıran bir şey kullanılması suçtur. Anakent Belediyesi yeni yapılan yapılarda bu simgeyi kullanmayarak kendisini aklamaya çalışıyor. Bu simge kaldırılmadığı sürece suç işlenilmeye devam ediliyor demektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-simge-inadi-suruyor_77313.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Elin oğlu kentsel yaşamı kolaylaştırmaya uğraşırken Anakent belediyesinin amblemine zaman ayırıp veya zaman öldürmenin ne faydasını göreceksiniz.Büyük şehirlerde daha sağlıklı yaşama ve çözüm önerilerini sunamıyorsan susmasını bilmelisin. Burada mesele kent olgusu olmalı amblem değil YANITLA
  • Bir kere de halkın işine yarar bir şey yapın ne olur. Yok amblemdi, yok üst geçitti. Tamam Gökçek'i ben de beğenmiyorum. Ama siz de biraz işe yarar konularla ilgilenin ne olur. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!