Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek'in Yardımı Pahalı Çıktı

Melih Gökçek’in başında bulunduğu Ankara Anakent Belediyesi, yerel seçim öncesi 265 bin aileye dağıtacağı gıda ve temizlik malzemeleri için, Orpaş Gıda AŞ’ye 45 milyon lira verdi. Belediyenin 20 kalemden oluşan yardım paketinin her biri 169.37 liraya çıkarken, Cumhuriyet’in ağırlıklı olarak Migros ve Carrefoursa sanal marketlerinden oluşturduğu

Cumhuriyet Gazetesi
Gökçek'in Yardımı Pahalı Çıktı

Melih Gökçek’in başında bulunduğu Ankara Anakent Belediyesi, yerel seçim öncesi 265 bin aileye dağıtacağı gıda ve temizlik malzemeleri için, Orpaş Gıda AŞ’ye 45 milyon lira verdi. Belediyenin 20 kalemden oluşan yardım paketinin her biri 169.37 liraya çıkarken, Cumhuriyet’in ağırlıklı olarak Migros ve Carrefoursa sanal marketlerinden oluşturduğu paket 158.93 liraya geldi.

Farkın işletme giderlerinden kaynaklandığını savunan Orpaş Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, ihaleye tek geçerli teklif veren firmanın kendileri olması konusunda, "Ankara Büyükşehir Belediyesi hiç para ödemiyor. Çok büyük bir para sıkıntısı var. İnsanlar son dakikada vazgeçti. Biz sorunu, iki tane büyük katılım bankasıyla 10’ar trilyon liralık limit açtırarak çözdük. Bizi belediyeden para gelene kadar destekleyecekler" dedi.

Sorularımızı yanıtlayan Orpaş Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni olduğu ile ilgili iddialara, "Öyle bir şey yok. Başbakan’la bir akrabalığım yok. Sadece soyisim benzerliği. Böyle bir şey konuşulduğunu ben de duydum. Ama doğruluğu yok" diye yanıt verdi. Erdoğan, ihalede tek geçerli teklifin Orpaş’a ait olduğunun anımsatılması üzerine de "İhaleye bir firma daha girdi. Ama onun sakat dosyası vardı" dedi.

10 kalemi Migros Sanal Market ve 8 kalemi Carrefoursa ve 2 kalemi Can Gıda’dan olmak üzere internet üstünden bulduğumuz fiyatlara göre oluşturulan 20 paketin maliyetinin, Orpaş’ın verdiği teklifin yüzde 7 altında kalması konusunda ise Erdoğan, "Bizim bu işin fazladan yüzde 25 civarında işletme faaliyeti var. Depo kiralama, kolileme. Sözleşme masrafları. Ciddi bir finansman gideri oluyor. Ankara Büyükşehir’in parasal durumu malum" diye konuştu.

"Belediye para ödemiyor"

Erdoğan, "İhaleye katılım belediyenin ödeme sıkıntısı nedeniyle mi az oldu?" sorusuna ise "Bu seneki katılımın 2 olmasının yüzde 90 sebebi bu. Belediye hiç para ödemiyor. Çok büyük bir para sıkıntısı var. Bir de üstüne ekonomik kriz olunca, insanlar son dakikada vazgeçti" yanıtını verdi.

Orpaş’ın bu durumu niye bir sakınca olarak görmediği sorusuna ise Erdoğan "Biz geçen sene bunun çok büyük sıkıntısını yaşadık. Ciddi de zarar ettik. Bu sene iki tane büyük bankayla, biri Türkiye Finans, biri Albaraka Türk, sadece bu projeye dönük 10’ar trilyon liralık limit açtırdık. Sorunu bu şekilde çözüp ihaleye öyle girdik. Bizi Belediye’den para gelene kadar destekleyecekler" yanıtını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-yardimi-pahali-cikti_67037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!