Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökçek’ten Vadi Halkına Son Teklif

Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde mağdur edildiklerini iddia eden Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu, “Mücadelenin yanında olmayanlar vadiyi terk etsin” derken, Başkan Melih Gökçek Dikmen Vadisi’ndeki vatandaşlara son bir teklifte bulundu.

Hürriyet Ankara
Gökçek’ten Vadi Halkına Son Teklif

Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde mağdur edildiklerini iddia eden Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu, “Mücadelenin yanında olmayanlar vadiyi terk etsin” derken, Başkan Melih Gökçek Dikmen Vadisi’ndeki vatandaşlara son bir teklifte bulundu.

BAŞKENT’te yıllardır bir türlü çözülemeyen Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde mağdur edildiklerini iddia eden Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Büro Başkanı Tarık Çalışkan, “Bu mücadelenin yanında olmayanlar vadiyi terk etsin” açıklamasını yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Dikmen Vadisi’ndeki vatandaşlara son bir teklifte bulundu.

Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili Ankara Hürriyet’e konuşan Gökçek, “Vadideki masum vatandaşlarımız tahriklere kapılmasın. 1984 yılından sonra kaçak gecekondu yapan vatandaşlarımıza istesek bile yasa gereği Dikmen Vadisi’den konut verme şansımız yok” dedi. Gökçek şunları söyledi:

Vatandaşın hakkı baki

“Dikmen Vadisi’nde önümüzdeki günlerde yeniden yapılacak planlarla 4. ve 5. etabın bitirilmesine çalışılacak. Daha önce anlaşmış olan tüm vatandaşların hakları baki. Bizle anlaşmayan vatandaşlarımıza da çağrıda bulunuyoruz. Aynı alan üzerinde 1984 yılından sonra kaçak gecekondu yapan vatandaşlarımıza yasa gereği vadiden konut verme şansımız yok. Belediye buna ‘Evet’ dese dahi yasanın buna müsaade etmediği açık. Biz bütün bunlara rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmek istemiyoruz. Bu vatandaşlarımıza Doğukent’ten vadeyle arsa vermeye hazırız. Daha önce bir teklifimiz vardı. Karapürçek’te 15 yıl taksitle, enkaz bedellerini de düşmek kaydıyla kendilerine birer daire verilecekti.

Tahriklere kapılmayın

Ama geçtiğimiz süre içerisinde vatandaşlarımız buna yanaşmadıkları için TOKİ buradaki konutları başka vatandaşlarımıza sattı. Dolayısıyla tek imkanımız Doğukent’teki arsaları bu vatandaşlarımıza tahsis etmek kaldı. Arsaları vatandaşlarımıza tahsis ederken enkaz bedellerini yine düşeceğiz ve geriye kalanı 15 yıl taksitle ödeyecekler. Bunun için kendilerine bir aylık süre vermeyi düşünüyoruz. Bir aylık sürede anlaşmayanlara bir hak verilmeyecek. Kaçak binaların tamamı yasa gereği yıkılacak. Dikmenli vatandaşlarımızdan tahriklere kapılmamalarını özellikle istirham ediyorum. Dikmen Vadisi’ne Dikmen’de oturmayan bir çok eylemcinin geldiği biliniyor. Her türlü eylemin suç teşkil edeceği de bir başka gerçek. Biz yasaların müsaade ettiği ölçüde elimizden geleni yapmaya hazırız. Vatandaşların mağdur olmasını kesinlikle istemeyiz.”

Şiddete başvurmayın uyarısı

DİKMEN Vadisi Barınma Hakkı Bürosu önünde toplanan Dikmen Vadisi halkı adına konuşan büro Başkanı Tarık Çalışkan, kendilerinin barıştan yana olduklarını belirterek, yetkililerin vadiye 1 Şubat mantığıyla değil çözüm için gelmeleri gerektiğini bildirdi. Dikmen Vadisi’nde kentsel rantı yiyemeyenlerin, vadiyi Bakanlar Kurulu kararıyla Kentsel Dönüşüm Alanı içine aldırdığını iddia eden Çalışkan, “Dikmen Vadisi rantını yedirmeyeceğiz. Beş yıl önce mücadele verdik ve projeyi iptal ettirdik. Kaybedecek bir şeyimiz yok. Sakın şiddete başvurmayın. Şiddete başvurursanız bunun bedelini herkes ağır ödeyecek” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekten-vadi-halkina-son-teklif_81625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!