Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökdelenlerdeki Artış Mali Krizin Habercisi mi?

Dünyanın en yüksek binalarının inşasıyla, finans krizleri arasında 'sınırlı da olsa bir bağ' bulunduğu iddia edildi. Barclays Capital isimli İngiliz yatırım firması tarafından yapılan araştırmada, dünyanın en yüksek binalarının büyük finans krizlerine yakın zamanlarda inşa edildiği tespit edildi.

yapi.com.tr
2 Gökdelenlerdeki Artış Mali Krizin Habercisi mi?

ünyanın en yüksek binalarının inşasıyla, finans krizleri arasında 'sınırlı da olsa bir bağ' bulunduğu iddia edildi. BBC Türkçe'nin haberine göre, Barclays Capital isimli İngiliz yatırım firması tarafından yapılan araştırmada, dünyanın en yüksek binalarının büyük finans krizlerine yakın zamanlarda inşa edildiği tespit edildi. Örneğin, Empire State gökdeleni 1930'larda Amerikan ekonomisine damgasını vuran Büyük Bunalım yaklaşırken inşa edildi. Şu an dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife ise Dubai'deki mali durgunluğunun hemen önce inşa edildi.

Araştırmada şu an dünya üzerinde inşa edilmekte olan gökdelenlerin büyük kısmının Çin'de yapıldığını, Hindistan'da ise 14 dev gökdelinin inşasına başladığına dikkat çekildi.

Emlak sektöründeki büyümenin yansıması

Barclay Capital uzmanlarına göre, dünyadaki en yüksek binalar çoğunlukla emlak sektöründe yaşanmakta olan büyümelerin parçası olarak inşa edildi. Uzmanlar ayrıca gökdelen inşa eğiliminin çoğunlukla sermayenin yanlış tahsis edilmesi sürecinde ve mali normalleşme öncesinde arttığına dikkat çektiler.

Dünyanın ilk gökdeleni olan Equitable Life binasının inşası 1873'de tamamlanmış ve inşa süreci beş yıl süren resesyona denk gelmişti. Chicago'da 1974 yılında inşası tamamlanan Willis Towers gökdeleni de küresel petrol krizi döneminde yapılmıştı. 1997'de Malezya'da tamamlanan Petronas Kuleleri de Asya finans kriziyle aynı dönemde inşa edildi.

Barclays Capital'dan yapılan açıklamada bu bulgular ışığında gökdelen inşa edilen ülkelerin yakın geleceğinde mali problemler yaşanabileceği öngörüsünde bulunuluyor. Buna göre dünya üzerinde gökdelenlerin yüzde 53'ini inşa eden Çin'e dikkat çekiliyor.

Barclay Capital, 'Gökdelenler Raporu' isimli araştırmasını 1999'dan bu yana her yıl yapıyor.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelenlerdeki-artis-mali-krizin-habercisi-mi_90366.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • bu haberden hareketle istanbulumuza gelirsek ne olacak şimdi, kim temizleyecek bu işi? deprem de yakınlaştı.. . C35-40 la 30-40 katlı bina yapıp, üstelik bildiğin toprak tuğlayla duvarda örüldü. dünyada yapılan bu yükseklikteki betonarme binaların yüksekliğiyle taban alanı arasında bu kadar oransızlık varmı? biri çıkıp izah etsin. YANITLA
  • bir prestij unsuru olarak düşünülen bu gökdelen hastalığı, yakın gelecekte çok büyük sorunlara sebep olacak. ancak akıntıya kapılma ve yarış anlayışından kurtulup da sağduyulu düşünemeyenler, ne yazık ki bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. uçaklar bu kulelere çarpmaya başladığında ve insanlar hapis gibi ortamlarda yaşadıktan sonra sorunlar ortaya çıkacak. insanların psikolojisini hesaba katan yok ne yazık ki. fakat işte o gün tabii ki çok geç olacak. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!