Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Hasankeyf Böyle Olacak!
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Gökova Körfezi Sahipsiz Bırakıldı'

'Gökova Körfezi Sahipsiz Bırakıldı'

Cumhuriyet Gazetesi
'Gökova Körfezi Sahipsiz Bırakıldı'

odrum'da yaşayan ünlü Türk denizcisi Sadun Boro, Gökova'nın son çeyrek asırda sahipsiz bırakıldığını söyledi. Son dönemlerdeki hükümetlerin, ''Gökova'nın güzelliklerini nasıl ranta çevirebiliriz?'' hesabıyla hareket ettiklerini belirten Boro, ''Bölgenin nimetlerinden yararlanan denizciler ve denizden ekmek yiyen bölge halkı da yağmaya ve katliama tepki göstermeyip sessiz kaldı'' diye konuştu.

1965-68 yılları arasında yelkenlisi ile yaptığı dünya turuyla ünlenen ve sonra Gökova Körfezi'nden kopamayan Sadun Boro, Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen toplantının konuşmacısı oldu. Güllük, Gökova ve Mandalya Körfezi'ndeki koylarda kurulan balık çiftliklerine tepki gösteren Boro, ''Dünyanın hiçbir yerinde basit menfaatlar uğruna koyların böyle acımasızca katledilmesini göremezsiniz'' dedi.

Gökova'yı ''cennet'' olarak tanımlayan Boro, şunları söyledi: ''Dünyanın hemen bütün denizlerini ve koylarını gezdim, ancak bu kadar hunharca, düşüncesizce kullanılan, deniz turizminin, mavi yolculuğun geleceğini tehlikeye atan böyle bir gelişmeye tanık olmadım. Son dönemde başa gelen hükümetler Gökova ganimetini paylaşmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. 'Koyları turizme açacağız' diyerek beton yığınına çevrilmesi için planlar yaparken, kurtarma planları yapmadılar.''

Mavi yolculuğun, cennet koyların ve deniz turizminin son çeyrek asırda büyük darbe yediğini dile getiren Boro, karadan oteller, ikinci konutlar, denizden ise balık çiftliklerinin acımasızca saldırısına uğradığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokova-korfezi-sahipsiz-birakildi_40954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!