Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökova Koyları Dünyanın Derdi

Gökova Koyları Dünyanın Derdi

Radikal Gazetesi
Gökova Koyları Dünyanın Derdi

b>Bodrum ve Gökova koylarındaki Hazine arazilerinin, turizm alanı ilan edilip yapılaşmaya açılması, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'nin Kanada'da yapılacak kongresinde, gündemin ikinci maddesi olarak ele alınacak. Tahsisten vazgeçilmesi girişimlerine, uluslararası destek sağlanacağı açıklandı.

Hazine arazilerinin 'Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ilan edilerek 49 yıllık tahsisle turizm amaçlı imara açılmasına tepki gösteren Bodrumlular, 'Mavi Yolculuk Girişimi Komitesi' oluşturmuş ve 17 bin imzayla Turizm Bakanlığı'na başvurmuştu. Bu yerlerde 6 bin dönüm arazide 1.3 milyar dolarlık yatırımla, 1000-1300 yataklı yedi lüks tatil köyü yapılacak. Konu, Kanada'da toplanacak Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Kongresi'ne de taşınacak.

31 ülkenin temsil edildiği birliğin ikinci başkanı Bodrumlu turizmci Galip Gür, 13-16 Şubat arasında Kanada'nın Quebec kentinde yapılacak kongrede tehlikeyi anlatacağını söyledi. Gür, "Kanada'daki kongrede alınacak kararı, koyların geleceğini bekleyen tehlikeleri hazırlanan bilimsel raporlarla ilgili bakanlıklara ve TBMM'ye göndereceğiz."

'Türkiye listeden çıkabilir'
Gür, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'nin raporuyla, özelliklerini yitiren bölgelerin uluslararası turizm şirketleri ve seyahat acenteleri tarafından birinci öncelikli potansiyel turizm tercih bölgelerinden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokova-koylari-dunyanin-derdi_41293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!