Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Gökova'da Balık Ağlarına Veda

Gökova Körfezi’ndeki, Akbük, Akyaka, Çamlık, Bördübet ve Karaca Koyları ile İngiliz Limanı’ndaki toplam 23 kilometrekarelik alan her türlü balıkçılık faaliyeti ve avlanmaya yasaklandı.

Radikal Gazetesi
Gökova'da Balık Ağlarına Veda

Özel çevre koruma projesi kapsamına alınan Gökova'da Akyaka, Bördübet, Akbük koylarını da kapsayan 23 kilometrelik alan, balıkçılığa kapandı

Gökova Körfezi’ndeki, Akbük, Akyaka, Çamlık, Bördübet ve Karaca Koyları ile İngiliz Limanı’ndaki toplam 23 kilometrekarelik alan her türlü balıkçılık faaliyeti ve avlanmaya yasaklandı. 

Mayısta önerilmişti

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), 2009 yılı mayıs ayında, Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK), Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, üniversiteler ve yerel mülki amirlikleri işbirliğiyle Hollanda Büyükelçiliği BBI Matra Fonu destekli olarak ‘Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Bütünleşik Deniz ve Kıyı Alanları Yönetim Planlaması Projesi’ başlatmıştı. Aynı tarihte ayrıca, Birleşmiş Milletler destekli olarak, ‘Gökova Körfezi’nde Balıkçılığa Kapalı Koruma Alanları Yaratmak’ adı altında bir ek proje hazırlanmıştı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca da olumlu bulunan her iki proje, 10 Temmuz 2010’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Projelerle, Gökova Körfezi’ndeki Akbük, Akyaka, Çamlık, Bördübet ve Karaca Koyları ile İngiliz Limanı’ndaki toplam 23 kilometrekarelik alanın koruma altına alındığı ilan edildi.

Proje çerçevesinde pilot bölge seçilen Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yürütülen çalışmalar kapsamında körfezde balık rezervi olması ve burada avlanarak geçiren balıkçıların mağdur edilmeden avlanmalarını sürdürebilmeleri için uygun olan alanlar, yerel su ürünleri kooperatif başkanları ve balıkçılarla yapılan toplantılar ve bilimsel çalışmalarla belirlendi.
 
26 Mart tarihinde  Ankara’da ÖÇKK Başkanlığı’nda gerçekleştirilen, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Sualtı Araştırmaları Derneği ve Gökova’da faaliyet gösteren su ürünleri kooperatifleri yetkililerinin katıldığı toplantıda ‘Deniz Koruma Alanı’ olması açısından uygun görülen altı bölge yetkililere anlatıldı.

 Proje sorumlusu SAD Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yıldırım, bilimsel ve sosyoekonomik incelemeler sonunda bölge yaşayanlarının önerileriyle gerçekleşen projenin uygulamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

‘Balıkçılar kazançlı çıkacak’

Buradaki en önemli şeyin balıkçının rızasını alarak balıkçılığa kapanacak alanları tespit etmek olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bunun için projenin ilerde balıkçıya ne getirip ne götüreceğini çok iyi anlattığımıza artık inanıyorum. Çünkü, proje onların isteği doğrultusunda gerçekleşti. Koruma alanları balıkçıların ilerleyen zamanda çok daha kazançlı çıkmalarını sağlayacak. Balık neslinin tükenmesi söz konusu olmayacak. Bundan sonra tek sıkıntımız, yaşadışı avlananlar olacak. Bunlar için cezaların çok daha artırılması gerekir ki caydırıcı olsun.”

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokovada-balik-aglarina-veda_81078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!