Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökova'da Viyadük Şoku

Marmaris-Fethiye arasında kesintisiz ulaşım için Gökova'ya viyadük yapılması planlandı. Bölgenin doğal ve arkeolojik sit alanı olduğunu belirten yerel yönetim ve Akyaka sakinleri şoke oldu.

yapi.com.tr
Gökova'da Viyadük Şoku

DHA'nın haberine göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, Marmaris’i Fethiye ve Muğla’ya bağlayan karayolunda trafik ışıklarına takılmadan ulaşımın kesintisiz sürmesi için Gökova Kavşağı’na viyadük yapmak için harekete geçti. Muğla’ya 26, Marmaris’e 29 kilometre uzaklıktaki kavşağa yapılacak viyadük için iddiaya göre, Gökova Belediye Başkanlığı ile bölge halkının düşüncesi sorulmadan proje hazırlanıp onaylandı. Gökova Belediyesi’ne viyadüğün yapılacağı bilgisi verildi.

Altında kaya mezarları olan doğal ve arkeolojik SİT alanındaki mevcut yolun 3 ile 4 metre arasında doldurulup, Marmaris giriş ve çıkışına tünel yapılacak olması tepkileri de beraberinde getirdi.

‘Tarih de okaliptüsler de zarar görür’

Projeye sınır komşu olan Akyaka Beldesi Belediye Başkanı CHP ’li Ahmet Çalca, Akyaka ve Gökova bölgesinin 1989 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Özel Çevre Koruma Alanı ilan edildiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bulunduğumuz bu coğrafi bölge birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı. Bölgede kültür varlığı olarak tescillenmiş kaya mezarları var. Yolun yapılabilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden izin alınma zorunluluğu var. Edindiğim bilgiye göre, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, titiz bir çalışma yürütüyor. Çünkü yol altında bulunan kaya mezarları geçmişte yol çalışması yapılırken gerekli tedbirler alınmadığı için ciddi anlamda hasar görmüştü. Oradaki kültür varlığı bu bölgeye vizyon kazandırmak için çok önemli ve korunması gerekiyor. Teknik kadroların hazırladığı bu plan, belediye ilanıyla halkın görüşü alınmadan yapılmıştır. Bizler ancak uygulamaya girdiği zaman bundan haberdar olduk. Bölgede sürdürebilir turizm düşüncesiyle Akyaka halkı olarak birlikte bir vizyon belirledik. Üst geçişli bir viyadük türü yol düzenlemesinin milli menfaatlerimize aykırı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca viyadüğün yanında kalan tescilli okaliptüs ağaçları da bundan zarar görecektir. Bu ağaçların korunması için gerekli çalışmalara kaynak aktarılmazken böyle bir çalışmanın düşünülmesi yanlıştır.”

‘Akyaka, sakin şehir olmaktan çıkar’

Üç yıldır Akyaka’da yaşayan Sümer Saraç ise viyadük kararını duyduğu anda beyninden vurulmuşa döndüğünü belirtti:

“Buranın doğal güzelliği beni o kadar kendisine bağladı ki eş ve dostlarıma doğal yapı habitatının muhteşem olduğunu anlatıyorum. Bu proje çok önceden hazırlanmış. Buranın yerleşkesindeki insanlara hiç sorulmamış. O kadar yüksek duvarlardan köylü ve hayvanları nasıl geçecek? Buna gerek yok çünkü trafik o kadar yoğun değil. En başta Akyaka sakin şehirlikten çok uzaklaşır.”

‘Bir dakika bile beklemedik’

28 yıldır seyahat acentesi işletmeciliği yapan ve Marmaris Kent Konseyi üyesi olan Nurcan Dağ da 7 yıldır Gökova’da yaşadığına ve her gün Marmaris’e gidip geldiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

“Hayatım neredeyse bu yolda geçiyor. Şimdiye kadar ışıkta bir dakika bile beklemedim. Zaten burada trafik yazın en fazla 4 ay yoğun oluyor. Bu yol 3-4 metre yükselecek. Merkezi de okaliptüs ağaçlarının olduğu göbek olacak. İstinat duvarları yapılacak. Alt ve üst geçişler olacak. Bizi rahatsız eden kısmı yolun bu kadar yükseltilmesi. Burada trafik yoğunluğu yok ve zaten ışık sistemiyle çözülmüş. Bu doğa güzelliğine yazık etmesinler. Gereği yoktur, israftır”

ETİKETLER: SİT Gökova
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokovada-viyaduk-soku_114691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!