Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökyiğit Cam Sanayi Atağa Kalktı

Krizi piyasanın aksine, varolan yabancı ortağından ayrılarak çözen ve 2006 yılında atağa kalkan Gökyiğit Cam Sanayi bütün hızıyla üretimine devam ediyor. Gökyiğit Cam Sanayi YKÜ Mehmet Gökyiğit ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild Fuarı'nda konuştuk.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ
Gökyiğit Cam Sanayi Atağa Kalktı

Çin mallarının dünya piyasalarına sürülmesiyle başlayan kriz, büyük-küçük neredeyse bütün üreticileri vurdu. İşçi çıkaran, kapasite düşüren üreticiler neredeyse üretimlerini durdurma noktasına geldi. Bu krizi, piyasanın aksine, varolan yabancı ortağından ayrılarak çözen ve 2006 yılında atağa kalkan Gökyiğit Cam Sanayi bütün hızıyla üretimine devam ediyor. Gökyiğit Cam Sanayi YKÜ Mehmet Gökyiğit ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild Fuarı'nda konuştuk.

Gökyiğit Cam Sanayi'yi tanıyabilir miyiz?

Gökyiğit Ailesi 1946 yılında cam işine girdi. 1954'te Gökyiğit Cam Sanayi kuruldu. Daha sonra yabancı ortaklığa gidildiği için ismimiz Gökyiğit International olarak değişti. Geçtiğimiz ağustos ayında Alman ortağımızla yollarımızı ayırdık ve artık kendimiz yolumuza devam ediyoruz.

Şirketlerin kendilerine yabancı ortak bulmaya çalıştıkları bu dönemde siz neden ortaklığınızı bozdunuz?
Fiili anlamda ortaklığımız bitti ama birlikte çalışmaya devam ediyoruz hala. Onlara ürün gönderiyoruz. Aslında ortaklığın bitmesi bizim için iyi oldu. Çünkü önceden çizimler Almanya'dan geldiği için oraya bağımlı bir şekilde çalışıyorduk. Özgür değildik. Kendi modellerimizi yaratamıyorduk. Bu anlamda ortaklığın bitmesi iyi oldu.

Kendi modellerinizi kendiniz mi yaratıyorsunuz?
Evet, tasarım ekibimiz sayesinde özgün modeller üretiyoruz. 2000'in üzerinde çeşidimiz var. Camın modelleri, desenleri, kalıpları, boyalar hepsi bize ait.

2006 yılı bizim atılım yılımız oldu. 2006'da 40'ın üzerinde model ürettik. Önümüzdeki yıllarda da bunun devam edeceğini düşünüyorum.

Pazar payınız nedir peki?

Modern anlayışla üretim yaptığımız için ürünlerimiz genellikle büyük şehirlerde daha çok satılıyor. Bir de ürünlerimiz kaliteli ve pahalı olduğu için kaliteli ürün satan mağazalarda satılıyor. Örneğin Bauhaus ve Teksen ürünlerimizi çok tüketiyor. Böyle büyük bir iki markete daha girmeyi düşünüyoruz. Ama henüz onların görüşmelerine başlamadık.

Anadolu'da ise genelde klasik kristal avizeler tercih ediliyor.

Kokulu Lamba


Lüks konut inşaatları satışlarınızı nasıl etkiledi?
Standart ürünlerin satışı normal ama duvar armatürleri ve bahçe aydınlatma ürünlerinde bir canlanma var. İnşaat sektöründeki gelişmeye paralel olarak da 5 yıl içinde çok iyi yerlere geleceğimize inanıyorum.

Eski ortağınıza ürün gönderdiğinizi söylediniz. Almanya'dan başka hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
Ağırlıklı olarak Almanya olmak üzere Amerika da dahil 20'nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.

Çin ürünlerinin dünya pazarlarına sürülmesi ihracat yapan biri olarak sizi etkiledi mi?
Evet, Almanya'ya her gün bir tır yolluyorduk ve hedefimiz günde üç tır göndermekti. Fakat Çin mallarının Avrupa'ya da girmesinden sonra haftada bir tır yollamaya başladık.

Çin için alınan tedbirler yeterli değil. Zaten bu tedbirlerin yanı sıra halkın da bilinçlenmesi gerekiyordu. Ama artık insanımız yavaş yavaş Çin mallarına rağbet etmemeye başladı.
Çin ürünleri bir furyaydı ve geçti. Piyasa Çin malına doydu ve artık satılmıyor. Kaliteli ürünlere yöneliş var.

Fuarda sergilediğiniz yeni ürünlerinizden bahseder misiniz?
İlk defa fuarda tanıttığımız kokulu lambamız var. Lambanın içindeki tüpe doldurulan suya bir iki damla parfüm damlatmak yeterli oluyor. Lamba yandığı müddetçe koku yayıyor. Ürün Alman yapımı. Satışına bu ay başlayacağız. İthal olduğu için biraz pahalı olacak. Ama önümüzdeki aylarda Türkiye'de üretimine başlamayı düşünüyoruz. O zaman fiyatlar yarı yarıya düşecek.

Mermiyi andırdığı için "Mermi" adını verdiğimiz ürünlerimiz var. Çeşitli renklerde ve boylarda. Onların dışında fuarda sergilediğimiz ürünlerin hepsi yeni.

Yapı Fuarı'nı nasıl buldunuz?

Fuardan çok memnunuz. Büyük ilgi gördük. Özellikle büyük inşaat şirketleri ve iyi işler yapan mimarlar büyük ilgi gösterdiler. Seneye de katılmayı düşünüyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokyigit-cam-sanayi-ataga-kalkti_53818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!