Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gökyüzü Sanki Denizle Buluşuyor"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte su baskınlarına neden olan yağışla ilgili konuştu.

yapi.com.tr
"Gökyüzü Sanki Denizle Buluşuyor"

İHA'nın haberine göre, tüm dünyada mevsim değişikliklerinin yaşandığına dikkat çeken Topbaş, "Türkiye'de de bunu görüyoruz. Son 80 yılın en kurak dönemini yaşarken bir taraftan da afet boyutunda yağış oldu. Bazı twieetlerde fotoğraflar gördünüz. Gökyüzü sanki denizle buluşuyor tarzda. Ciddi bir yağış var afet boyutunda. Gereken müdahaleler yapılıyor, çalışmalar yapılıyor. Bunlar normal mevsim yağışları değil. Zannediyorum 23 kilogram metrekare gibi bahsettiler. Bu sıkıntı ortaya çıktı" diye konuştu.

İstanbul'da dere ıslahlarının büyük ölçüde tamamlandığına dikkat çeken Topbaş, "2004 yılında geldiğimizde daha hafif yağışlarda bile 5-6 bin su baskını ihbarı alınıyordu. Bu yağışlarda bile 100 civarında ihbar oldu. Ayamama deresini ise büyük çapta yağış yağsa bile problem çıkarmayacak hale getirdik. Aynı şekilde Cendere deresinde çalışmalarımız. Kurbağalıdere 40 kilometrelik deredir. Önündeki setler, oradaki köprünün yapısı itibariyle suyla gelenleri tutma özelliği var bir miktar. O köprünün de kesit olarak geliştirilmesi gerekiyor. Böyle olunca ciddi sıkıntı yaşadık. Müdahale yapılıyor. Kriz masası oluşturuldu" şeklinde konuştu.

Kadir Topbaş, Üsküdar'daki yağmur görüntülerinin hatırlatılması üzerine, "Aynı şekilde başka ülkelerde de var fotoğraflar. Geçmiş yıllarda Londra metrosunu sel bastı. Her yerde bu tarz şeyler oluyor. Hatta Amerika'da büyük fırtınalarla bir yerleşim tamamen sular altında kalabiliyor. Bunlar dünya coğrafyasında afet boyutunda ortaya çıkan büyük ölçekteki olaylar. Bizler tedbir alarak bu ölçekleri de dikkate alan bundan sonra daha farklı bir uygulamanın da yapılmasını genel sekreterime söyledim. Artık teknoloji gelişti. Yeni kanallar açmak suretiyle denize eriştirilecek yeni yağmur suyu hatları oluşturulmasını söyledim" ifadelerini kullandı.

Topbaş, İstanbul'u etkili altına alan yağmurun barajların durumunu etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Bunlar lokal yağışlar. Bu düzenli bir yağmur değil. Yağışlı olması bir kere havzalardaki buharlaşmayı engellemesi açısından önemli. Çünkü yaz aylarında günde 400 bin metreküp buharlaşma olmakta. Şu andan İstanbul 2 milyon 700 bin metreküp su kullanıyor günde. Bu havzalarda bu yağışın olması bu barajın bir miktarda kullanılmaması anlamını taşımakta. Bu bakımdan bir katkısı var ama beklediğimiz ölçekte değil. Diğer taraftan Melen havzasında da iyi yağış var."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokyuzu-sanki-denizle-bulusuyor_120777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!