Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haberlerden Etkilendi, Sel Savar’ı Geliştirdi

Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki sel felaketlerinden etkilenen ortaokul öğrencisi, binaları su baskınından korumak için geliştirdiği "Sel Savar" projesiyle Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'nda buluş dalında birinci oldu.

yapi.com.tr/AA
Haberlerden Etkilendi, Sel Savar’ı Geliştirdi

Keçiören Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Aykut Yıldız, televizyonda izlediği sel haberlerinden etkilenerek, felaketlerin önüne geçmek amacıyla proje geliştirdi. Yıldız, selin insanlara zarar verdiğini gördüğünü belirterek, bunu önlemek için ne yapabileceği konusunda geceleri çalıştığını söyledi. Uzun uğraşının ardından projeyi tamamladığını aktaran Yıldız, şu bilgiyi paylaştı: "Eve yerleştirdiğim sensör, insanlar uykuda olsa dahi nem düzeyi çok artınca devreye giriyor. Evlerin temelinin projeye uygun çelik ayaklar üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Sensör nemi algılayınca yerleştirdiğimiz ayaklar devreye giriyor ve konutu yukarı kaldırıyor. Ayrıca, ev çelik ayaklar üzerine yapılmamış ise de nem sensörü nemin arttığını sesli uyarıyla duyuruyor. Gece bile olsa insanlar uyanarak tedbir alabilecek. Sistem ayrıca görme engelliler için de uyarı görevini yerine getirecek."

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri Erol Coşkun da yurt içi ve dışında eğitim alanında faaliyet gösteren hizmet derneği olduklarını kaydederek, düzenledikleri yarışmalarla genç bilimcileri desteklediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haberlerden-etkilendi-sel-savari-gelistirdi_121405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!