Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gölcük Depremi Gibi Olmayacak

Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul'un asla bir Gölcük gibi olmayacağını açıklayarak, "Deprem Gölcük'ün altında olmuştur. İstanbul'un altında olmayacaktır. İstanbul'dan yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir deprem olacak ve İstanbul depremden etkilenme bölgesi içinde olacak. İnsanların yüzde 98'inin

ntvmsnbc
Gölcük Depremi Gibi Olmayacak

Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul'un asla bir Gölcük gibi olmayacağını açıklayarak, "Deprem Gölcük'ün altında olmuştur. İstanbul'un altında olmayacaktır. İstanbul'dan yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir deprem olacak ve İstanbul depremden etkilenme bölgesi içinde olacak. İnsanların yüzde 98'inin yapılardan sağ olarak çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Depremin Küçükçekmece ile Silivri arasında olacağını belirten Prof.Dr. Ercan, "Depremin büyüklüğü 6.5'in üzerinde, kırılış yönü doğu-batı doğrultusunda olacaktır. En büyük ivme doğu-batı doğrultusunda gidecektir. 1999 depreminin ardından yapı yoğrulmaları yüzde 15'ler civarındadır. Bu mikro kırıkçıklar nedeniyle 1999 depremi öncesi yapılan yapılar artık yorgun yapılardır. Avcılar'da bulunan yapılar depreme karşı 9. raunddan çıkmış bir boksör gibi. Yeşilköy, Yeşilyurt da öyle. En sağlam yapılar 1999 depreminden sonra yapılan binalar, daha sağlam binalar ise 2007 yönetmeliğinden sonraki yapılardır" şeklinde konuştu.

İstanbul'da 1 milyon 300 bin bina olduğunu ve İstanbul'un asla bir Gölcük olmayacağını söyleyen Prof.Dr. Ercan şunları söyledi:

"Deprem Gölcük'ün altında olmuştur. İstanbul'un altında olmayacaktır. İstanbul'dan yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir deprem olacak ve İstanbul depremden etkilenme bölgesi içinde olacak. İnsanların yüzde 98'inin yapılardan sağ olarak çıkacağını düşünüyoruz. Binalar göçmeyecek. Gölcük'te binaların göçme oranı yüzde 6 iken İstanbul'da bu oran yüzde 2 olacak. En çok Avrupa yakası etkilenecek. Asya yakasının yüzde 35 daha az etkilenecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/golcuk-depremi-gibi-olmayacak_74286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!