Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Engelsiz Müze ve Saraylar...

Görme Engelliler "Erişilebilir Kent Yaşamı" İçin Yürüdü

Görme engelli "kaldırım aktivistlerinin" oluşturduğu Özgürlüğün Ritmi Beyaz Baston Grubu, İstanbul'da kent planlamasının engelliler, hamileler ve yaşlılar için oluşturduğu engellere karşı yürüdü. Sarıyer Hisarüstü'ndeki yürüyüşe katılanlar, yasaların ve BM Engelli Hakları Sözleşmesi'nin gereklerinin yerine getirilmesini istediler.

bianet.org
Görme Engelliler "Erişilebilir Kent Yaşamı" İçin Yürüdü

"Herkes için daha erişilebilir ve engelsiz bir dünya yaratabilmek" için bir araya gelen "Özgürlüğün Ritmi Beyaz Baston Grubu", tüm yayalara ait kaldırımların arabalar, mantar, direk ve levhalar, masalar ve kasalar tarafından işgal edilmesine karşı yürüyüşteydi. Sarıyer Hisarüstü'nde geçtiğimiz haftasonu bir araya gelen ve kendilerini "kaldırım aktivisti" olarak adlandıran görme engelli vatandaşlar, "Engelliler bu toplumda varlar ve var olmayı sürdürecekler" dediler; şehirde her yer erişilebilir olana dek mücadelelerini sürdüreceklerini söylediler.

18-50 yaş grubunda, engelsiz ve erkek

İstanbul'da kent planlamasının 18-50 yaş grubunda, bedensel ya da zihinsel engeli bulunmayan erkekler gözetilerek yapıldığını vurgulayan gruptakiler, mevcut durumun değiştirilmesi için hazırlanan yasaların bir türlü hayata geçirilemediğini, yasa uygulayıcılarının konuyu sahiplenmediğini belirttiler.

2005'te çıkarılan Özürlüler Yasası'nın yetkililere şehirlerdeki mimari ve toplu taşıma sistemini engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için yedi yıllık bir süre tanıdığını hatırlatan gruptakiler, bu sürenin dolmasına yalnızca iki yıl kaldığı halde ciddi bir çalışma yürütülmediğini de söylediler.

Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Sözleşmesi'ne taraf olan Türkiye'de mevcut durumun engelliler, hamileler, yaşlılar ve geçici olarak engellilik hali yaşayanlar için de bir açmaz oluşturduğunu belirten görme engelliler, "Bir kentlilik bilinci oluşturulmak isteği varsa, bu ancak tüm vatandaşların kent yaşamına eşit ve özgürce ulaşabilmesinden geçer" dediler.

Yedi aydır yürüyorlar

Görme Özürlüler Derneği ve Engelsiz Erişim Grubu tarafından oluşturulan, Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi'nin katılımıyla zenginleşen "Özgürlüğün Ritmi Beyaz Baston Grubu", "Kaldırımıma Dokunma" yürüyüşlerini 15 Ekim 2009'da, Beşiktaş'ta başlatmıştı. Sırasıyla Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Üsküdar, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Fatih'te gerçekleştirdikleri yürüyüşlerini geçtiğimiz hafta sonu Sarıyer'in Hisarüstü Mahallesi'nde sürdürdüler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gorme-engelliler-erisilebilir-kent-yasami-icin-yurudu_79683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!