Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Kilona Göre Kira Öde!
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gösterişli Hükümet Binalarına Yasak Geldi!

Çin'de yönetim, tutumluluğu teşvik etme ve yolsuzlukla mücadele kapsamında beş yıl boyunca hükümet binalarının inşasını yasakladı.

yapi.com.tr
Gösterişli Hükümet Binalarına Yasak Geldi!

Çin'de beş ay önce göreve gelen yönetim aldığı yeni bir kararla gelecek beş yılda hükümet binası yapılmasını yasakladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in bu hamlesi, Çin Komünist Partisi'nin yolsuzluklarına ve israflarına son verme kampanyasının bir parçası olarak yorumlanıyor.

Ülkenin fakir bölgelerinde de inşa edilmiş olan yeni ve gösterişli hükümet binaları, Çin halkından büyük tepki görmüştü.

Xinhua haber ajansına göre, bu düzenleme binaların sadece yapımını değil, "onarım çalışmaları" adı altında genişletilmesini ve süslenmesini de yasaklıyor.

Düzenlemeye göre, devlete bağlı şirket ve kurumların inşaat projelerinde özel firmalarla çalışmaları ve sponsorlarla anlaşmaları da yasaklandı.

Ajansın haberine göre, bazı yerel yönetimler Çin Komünist Partisi'nin imajını zedelemek adına düzenlemelere karşı gelerek devasa devlet sarayları inşa etmişti.

Kınama ve itirazlara sebep olan binalar arasında adını en çok duyuran ise Çin'in doğusundaki Fuyang şehrinde bulunan ve Batılı mimari tarzıyla dikkat çeken hükümet binası.

İnşasının 30 milyon yuan (4.89 milyon dolar) tuttuğu iddia edilen bina Çin halkı arasında "Beyaz Saray" diye adlandırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde devlete ait bir ilaç fabrikasının fotoğraflarının ortaya çıkması da tepkiye neden olmuştu. Duvarları ve avizeleri altınla süslenmiş olan ilaç fabrikasının iç dekorasyonunda Fransa'daki Versay Sarayı taklit edilmişti.

Devlet Başkanı Jinping ve Çin'in yeni yönetim kadrosu, 80 milyon üyesi bulunan Komünist Parti'yi eski yöneticilerin karıştığı yolsuzluk, görevi kötüye kullanma ve seks skandallarından arındırmaya çalışıyor.

Jinping, "şekilcilik, bürokrasi, keyif düşkünlüğü ve lüks savurganlık" olarak tanımladığı davranışları sert şekilde eleştiriyor ve Komünist Parti'nin bu davranışlardan kaçınarak kadrolarının halka daha yakın olmasını istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gosterisli-hukumet-binalarina-yasak-geldi_111087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!