Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göstermelik Yıkımlar

Eyüp Muhcu, İSKİ'nin açtığı davaları ve yaptığı yıkımları göstermelik olarak niteleyerek "İSKİ, havzaları yıkımlarla yoksullardan temizlerken zenginlere açıyor. Ömerli'deki Casaba Evleri'ne, Durusu Villaları'na kimse dokunmuyor" dedi.

Cumhuriyet GazetesiSKİ, Su Havzaları Yönetmeliği'ne uymayan 20 belediyeye toplam 209 dava açtı ve bunlardan 72'sini kazandı. İSKİ'nin havzayı korumak amacıyla hazırladığı yönetmelik ise davalık. Yönetmeliğin iptali için dava açan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Başkanı Eyüp Muhcu, İSKİ'nin açtığı davaları ve yaptığı yıkımları göstermelik olarak niteleyerek "İSKİ, havzaları yıkımlarla yoksullardan temizlerken zenginlere açıyor. Ömerli'deki Casaba Evleri'ne, Durusu Villaları'na kimse dokunmuyor" dedi.

İSKİ, havza yönetmeliğine uymadan imar planı yapan, 20 belediyeye; 68'i imar planı iptali, 141'i ruhsat planı iptali olmak üzere toplam 209 dava açtı. Kurum, imar planı davalarından 23'ünü, ruhsat iptali davalarından da 49'unu kazandı. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de İSKİ'nin birçok yönetmeliğine olduğu gibi 2006 tarihli son yönetmeliğine de iptal davası açtı. Su havzalarını turizm ve sanayi tesislerine açtığı, yapılaşmayı arttırdığı için açılan dava idare mahkemesinde inceleme aşamasında.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Eyüp Muhcu, İSKİ'nin hazırladığı yönetmeliklerle su havzalarını yapılaşmaya açtığını ve bu gerekçe ile açtıkları davalar sonucunda birçok yönetmeliğin iptal edildiğini söyledi. Son olarak 2006 yılında hazırlanan yönetmeliğe de iptal davası açtıklarını kaydeden Muhcu, İSKİ'nin bu konuda ikiyüzlü davrandığını ifade etti.

'İSKİ kendisiyle çelişiyor'
İSKİ'nin yıkımlar ve davalarla yoksul kesimi havzalardan uzaklaştırdığını dile getiren Muhcu, hazırlanan yönetmeliklerle havzaların lüks yapılara, turistik tesislere açtığına dikkat çekti. Muhcu, "İSKİ kendisiyle çelişiyor. Ömerli'deki Casaba Evleri, Durusu Villaları, Büyükçekmece havzasındaki Alkent sitesi ve çevresindeki yapılaşmaların hepsi su havzası içinde ve kimse onlara dokunmuyor. Açtığımız davalar sonucunda da birçok girişim engellendi. En son Ömerli İçme Suyu Havzası'nda yer alan Seferusta Özel Ormanı'nda 1000 villa yapma projesi açtığımız dava ile durduruldu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gostermelik-yikimlar_57906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!