Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göz Göre Göre Çevre Kirliliği

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye çöpleri yemyeşil doğanın tam ortasına bo-şaltıyor. Devrek Çayı’nın kenarına bırakılan çöpler açık alanda yakılıyor; göz göre göre çevre kirliliği yaşanıyor. AKP’li belediye internet sitesinde Devreklileri, “Sineksiz bir yaz geçirmek için haşeratla mücadele kampanyası kapsamında açıkta hiçbir gıda artığı ve

Cumhuriyet Gazetesi
4


Zonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye çöpleri yemyeşil doğanın tam ortasına boşaltıyor. Devrek Çayı’nın kenarına bırakılan çöpler açık alanda yakılıyor; göz göre göre çevre kirliliği yaşanıyor. AKP’li belediye internet sitesinde Devreklileri, “Sineksiz bir yaz geçirmek için haşeratla mücadele kampanyası kapsamında açıkta hiçbir gıda artığı ve çöp bırakılmaması” konusunda uyarıyor. Belediye yetkilileriyse sorularımızı “Temmuz ayında sıkıntı bitecek” şeklinde yanıtlıyor.

Doğasıyla dikkat çeken Zonguldak’ın Devrek ilçesine girişte insanı şaşkınlığa uğratan bir manzara karşılıyor. Devrek Çayı’nın geçtiği, etrafında ormanlık alanların bulunduğu ve çayın iki yakasında köylülerin yaşadığı yerin tam ortası belediye tarafından çöp döküm alanı yapılmış. Belediye araçları çöpleri boşaltırken hayvanların çöplüğün içinde gezdikleri görülüyor. Çöpler yakılırken çayın, ağaçların ve köylerin üzerinde “duman bulutu” oluşuyor. Çöplüğe yaklaşırken keskin bir koku insanı rahatsız ediyor. Köylülerin “Biraz yükseğe çıkın da manzarayı görün” sözü üzerine Komşular Köyü’ne doğru yöneliyoruz. Gördüğümüz manzara köylülerin sitemlerini haklı çıkarıyor. Öğle sıcağında çayın kenarına bırakılan çöpler için için yanıyor. Eskiden çaydan balık tutan köylüler şimdilerde çöplüğün yarattığı kirlilikten çayın kenarına bile yaklaşmıyor.

Devrek Belediyesi Çevre Müdürlüğü’nün kısa bir süre önce yaptığı açıklamaysa belediyenin internet sitesinin açılış sayfasında hâlâ yer alıyor. “Devrek Belediyesi’nden sineksiz bir yaz geçirmek için haşeratla mücadele kampanyası” başlığı altında yer alan açıklamada şu ifadeler dikkat çekiyor:

• Yaz ayları boyunca cadde ve sokaklara hangi amaçla olursa olsun atık su bırakılmaması...

• Açıkta hiçbir gıda artığı ve çöp bırakılmaması...

• Şehir içinde bulunan meyve ağaçlarında ağaç dibine dökülen meyve atıklarının her gün toplanarak kapalı şekilde çöpe atılması...

• Temizlik işçilerinin ulaşamadığı yerlerde (bahçelerde) araç lastiği, ağzı açık kaplar ve su tutabilen eşyaların temizlik işçilerine teslim edilmesi.

Belediye üzgün!..

Gördüğümüz çirkin manzara ve internet sitesindeki bu çelişki üzerine Devrek Belediyesi’ni arıyoruz. Konuyla ilgili olarak belediyede çevre mühendisi olarak görev yapan Ayhan Kazkondu sorularımızı yanıtlıyor. “Olayın biz de farkındayız. Kimse istemez böyle bir yere çöp dökmeyi” diyen yetkili, sıkıntının temmuz ayında sona ereceğini söylüyor. Katı atık ve tıbbi atık depolama tesis inşaatının bittiğini; önümüzdeki birkaç ay içinde işletme için ihaleye açılacağı bilgisini veren Kazkondu, çevredeki tüm illerin çöplerinin buraya getirileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goz-gore-gore-cevre-kirliligi_61645.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • sonuçta önlem alan bir belediye en azından belediyesinde görevli bir çevre mühendisi var. olayın ciddiyetle önlemini almaya çalışıyor tebrik ederimmm böyle bilinçli önlem almaya çalışan belediyelere ihtiyacı var bu ülkenin YANITLA
  • inanamıyorum türklerin de böyle şeyler yaptıgına YANITLA
  • bizim insanımız duzelmez yazık YANITLA
  • büyük bir ayıp bu ilgililerin ilgilenmesi lazım insanlığın büyük ayıbı bu YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!