Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gözler Perge Antik Kenti'ne Çevrildi

Antalya'nın Aksu Beldesinde bulunan Perge antik kentinin kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonuna 8 milyon dolar gerektiğini, tiyatro ve stadyumun restorasyonu için kullanma karşılığı sponsor olmak isteyenler bulunduğunu bildirdi.

CNNTurk
Gözler Perge Antik Kenti'ne Çevrildi

Antalya'nın Aksu Beldesinde bulunan Perge antik kentinin kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonuna 8 milyon dolar gerektiğini, tiyatro ve stadyumun restorasyonu için kullanma karşılığı sponsor olmak isteyenler bulunduğunu bildirdi. Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge Antik Tiyatrosu ve stadyumun restorasyonunun tamamlanmasının 6 yıl sürebileceğini kaydetti.

Tiyatro ve stadyum restorasyonu için kullanma karşılığı sponsor olmak isteyenler bulunduğunu ifade eden Abbasoğlu, konunun Anıtlar Yüksek Kurulunun gündeminde olduğunu belirten Abbasoğlu, şöyle konuştu: "Bu, hukuki bir konu. Anıtlar Yüksek Kurulu, bir komisyon oluşturacak, yönetmelik hazırlayacak ve daha sonra bu konudaki görüşlerini bildirecek. Ancak antik tiyatronun restorasyonu uzun iş. Perge tiyatrosu ve stadyumunun restorasyonunun tamamlanması için 6 yıl ve 8 milyon dolara ihtiyaç var. Ancak 8 milyon dolar bulunulursa belki restorasyon daha kısa sürede tamamlanabilir."

Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonunun bitirilmesi, koruma ve kullanma dengesinin doğru olarak saptanmasının ardından bazı kültürel faaliyetlere açılmasına karşı olmadığını kaydeden Abbasoğlu, antik stadyumun ise daha basit müdahale ile ayağa kaldırılabileceğini bildirdi.
 
Stadyumun bir kısmının açılmasıyla burada 4-5 bin kişilik gösteri yapılabileceğine işaret eden Abbasoğlu, şöyle devam etti: "Aspendos, Perge gibi antik tiyatrolarda yüksek desibelli konserler yapılmamalı. Özellikle pop müzik türü gösterilere kesinlikle izin verilmemeli. Bu tür etkinliklerin tiyatrolar yerine stadyumlarda yapılması daha doğru. Koruma ve kullanma dengesi iyi belirlenmeli. Bizler kültürel faaliyetlere karşı değiliz, ancak bu kültürel faaliyetlerin yüksek desibelli olmaması gerekiyor. Aksi taktirde antik tiyatrolara zarar verebilir."

Anadolu Ateşi restorasyona talip

Öte yandan, Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentin restorasyonuna talip olduklarını ve girişimlerde bulunduklarını söyledi. Mustafa Erdoğan, "Gözümüzü Perge'ye diktik. Orayı restore edecek formülü bulduk. Güçlü sponsorlarla orayı restore etmek, turizme kazandırmak, stadyumda gösteriler yapmak istiyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gozler-perge-antik-kentine-cevrildi_62392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!