Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

GSYH Büyümesinde En İyimser Tahmin Danske’den

Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) 2010’da ne kadar büyüyeceğine ilişkin en iyimser tahmin Danske Bank’tan geldi.

Milliyet Gazetesi
GSYH Büyümesinde En İyimser Tahmin Danske’den

Banka tarafından yayımlanan raporda Türkiye ekonomisinin büyüme anlamında çok çarpıcı bir geri dönüş yaptığı belirtilerek 2010 sonunda ekonominin yüzde 7.9, 2011’de ise yüzde 5.9 büyüyeceği öngörüldü. Uluslararası Para Fonu bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 6 büyüyeceğini öngörüyor.

Raporda, birinci çeyrekteki yüzde 11.7’lik büyümenin ancak Çin ile karşılaştırılabileceğine dikkat çekildi. Raporda  şöyle denildi: “Büyüme oranı sadece geçici ve geçen yıl ekonomide yaşanan bozulmadan kaynaklanıyor. Türkiye‘nin daha ılımlı bir hızda olsa da ekonomik büyüme anlamında bölgesine öncülük etmesini bekliyoruz.”

Cari açık artıyor

Büyümenin büyük ölçüde iç talepten kaynaklandığına dikkat çeken Danske Bank, özel tüketim ve yatırım miktarının kriz öncesi seviyelere döndüğüne vurgu yaptı. Raporda, “Artan iç tüketim ithalatın artmasına ve cari dengenin zayıflamasına neden oldu. Cari açığının yıl sonunda GSYH’nin yüzde 4.7’sine ulaşmasını bekliyoruz” denildi. Ekonomik canlanmanın maaşları da artıracağına ve enflasyon üzerinde baskı yaratacağına dikkat çeken Danske Bank, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 9 olduğunu da belirtti.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/gsyh-buyumesinde-en-iyimser-tahmin-danskeden_81041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!