Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Güçlü Maliye Politikası Türkiye'nin Notunu Destekler"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye değerlendirmesinde "Güçlü maliye politikası Türkiye'nin kredi notunun destekleyicisi" yorumunu yaptı.

yapı.com.tr
"Güçlü Maliye Politikası Türkiye'nin Notunu Destekler"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch güçlü ve güvenilir maliye politikasının Türkiye'nin BBB- olan kredi notunun destekleyicisi olduğunu belirtti. Kuruluş, seçim vaatlerinin ise mali disiplin hakkındaki soru işaretlerini artırdığına vurgu yaptı. Bloomberght'nin haberine göre, Fitch analisti Paul Gamble e-mail yoluyla yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın para politikasına değinerek, "Merkez Bankası'nın normalleşmeyi ertelemesi politika kredibilitesindeki zayıflığın altını çiziyor. Daha basit bir merkez bankası politikası Türkiye'nin kapasitesini artırır..TCMB'nin daha basit para politikasına ne zaman geçeceği şimdi daha az net" " ifadesine yer verdi.

Temel göstergeler iyileşti

Fitch Türkiye'deki temel göstergelerin Eylül'deki gözden geçirmeden bu yana iyileştiğine dikkat çekti. Raporda "Daha basit bir para politikası yetkililerin dış kırılganlıklarla olan mücadelelerini artırır. Her ne kadar Eylül'deki son gözgen geçirmemizden bu yana temel göstergeler iyileşse de bu kırılganlıklar Türkiye'nin kredi notu için önemli olmaya devam edecek" ifadelerine yer verildi.

Raporda, "düşük petrol fiyatları 2016'nın ortasına kadar 12 aylık cari açığı düşürmeye devam edecek" dendi. Raporda Türk Lirası'ndaki zayıflığın enflasyonun benzer ülkelere göre daha yüksek olmasına neden olacağı ve OVP'deki %7.5 olan enflasyon hedefini tehlikeye soktuğuna yer verildi. Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- ile yatırım yapılabilir düzeyde, görünümünü ise 'durağan'da tutuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guclu-maliye-politikasi-turkiyenin-notunu-destekler_142657.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!