Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gücümüzü Birleştirdik, 30 Şehre 30 Hastane Kuracağız

Sağlık sektörünün önde gelen şirketlerinden Sancak Yatırım ile Medical Park Hastaneleri, sektörde yeni bir dev yatırımın temelini attı.

Zaman Gazetesi/Necip Çakırki şirketin evliliğinden doğan Medical Park Sağlık Grubu, 2009 yılı sonuna kadar 30 vilayete 30 hastane açacak. Projenin ilk halkası Bursa Medical Park geçen ay hizmete girdi. İstanbul Bahçelievler'deki tesis de 31 Mayıs'ta açılacak. Ortaklar, yıl sonuna kadar İstanbul Göztepe ve Antalya'daki hastanelerin kurdelesini kesmeyi planlıyor. Projenin toplam yatırım tutarının 500 milyon doları bulması bekleniyor.

Projenin mimarlarından Sancak Yatırım'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Çırağan Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında yakın bir gelecekte sağlık harcamalarının toplamda 100 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğine dikkat çekti. İlaç datığımında söz sahibi firmalardan Hedef Ecza Deposu, Sancak'ın bünyesinde bulunuyor. Bir süredir girmeyi düşündükleri özel hastanecilik işine Medical Park'ı yanlarına alarak adım attıklarını kaydeden Sancak, yurtdışında da sağlık yatırımlarına girişeceklerinin sinyalini verdi.

Sancak, "Neden Romanya'da, Cezayir'de, Hindistan'da Türk hastaneleri olmasın. Ben bunları hayal ederim, dostum Muharrem Usta ve ekibi de hayata geçirir." ifadelerini kullandı. Türkiye'yi Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar olan coğrafyanın sağlık merkezi haline getirmeyi düşlediklerini aktaran Sancak, Medical Park'ı dünyanın en iyi sağlık gruplarından biri haline getireceklerini söyledi ve ekledi: "Beceremezsek de bu uğurda ölürüz."

Ethem Sancak, yurtiçinde de kendilerine çok büyük hedefler tayin ettiklerini dile getirirken, halkın yüzde 70'ine ulaşmayı düşündüklerini vurguladı. Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta da Sancak'ın bu açıklamalarına, "Sağlıkta yeni bir dönem başlattık. A grubu hastanecilikle tanışmanın hayalini bile kuramayan milyonlarca insana özlenen sağlık hizmetini sunmak için yola çıktık. Biz istiyoruz ki toplumun yüzde 5'i değil, yüzde 70'i A grubu sağlık hizmetine kavuşsun." diyerek destek çıktı.

Fiyat politikalarıyla ilgili olarak ise, "Uluslararası standartlara uygun sağlık hizmetini emsallerine göre yaklaşık yüzde 50 daha ucuza sunacağız." ifadesini kullandı. Bu noktada devreye giren Ethem Sancak, devletin sağlık hizmeti için daha rasyonel fiyatlar tespit etmesi halinde Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'lılardan fark almadan da hizmet sunabileceklerini aktardı.

Ethem Sancak, sağlıktaki bu tür yatırımlarının artmasıyla başta ABD olmak üzere yurtdışında yaşayan ünlü Türk hekimlerinin de ülkeye geri dönmeye başlayacağını düşünüyor. Karaciğer nakillerinde dünyaca ünlü Prof. Dr. Münci Kalayoğlu'nun yurda döndüğünü hatırlatan Sancak, "Neden Mehmet Öz gibi diğer ünlü hekimlerimiz de gelmesin. Yeter ki burada çalışabilecekleri uygun yerler hazırlayalım. Onlar geldi mi bu kez dünya da Türkiye'ye gelmeye başlayacak." şeklinde konuştu. Bunun yanında gelecekte 50 bin yeni doktora ve 100 bin de yeni hemşireye daha ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Sancak, bu kişilerin yetiştirilmesi konusunda tıp fakültelerine destek sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Birlikte üniversite de açacaklar
Medical Park'ın başkanı Muharrem Usta, büyüme stratejileri arasında üniversite kurmanın da yer aldığını açıkladı. Bu konuda önemli mesafe katettiklerini söyleyerek, "Bunca yatırım yapıp eğitim ayağını eksik bırakmamız düşünülemez. Önümüzdeki yıl üniversitemiz de faaliyete geçecek. Burada öncelikle tıp eğitimi vereceğiz; ancak üniversite sadece sağlık alanıyla sınırlı kalmayacak." bilgisini verdi.

Ortakların en önemli yatırımları arasında yer alan Bahçelievler Hastanesi, 31 Mayıs'ta kapılarını açıyor. E-5 Karayolu üzerinde Bahçelievler mevkiindeki Metroport binasında hizmete açılacak hastane 60'ı yoğun bakım olmak üzere toplam 300 yatak kapasitesine sahip. Hastanede 12 ameliyathane, 80 poliklinik odasıyla özel bir onkoloji bölümü bulunuyor. 32 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan hastane, 35 milyon dolara mal oldu. Öte yandan Medical Park Grubu, Antalya Lara'ya Ege ve Akdeniz bölgesinin en büyük özel hastanesini yapıyor. 30 bin metrekarelik hastane 2007 sonunda hizmete girecek. Hastanede organ nakilleri de yapılabilecek. Ayrıca sağlık turizmine yönelik hizmet sunulacak.

İstikrar sürerse gelir 1 trilyon dolara çıkar
İlaç dağıtım sektörünün duayenlerinden Sancak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, konuşmasında ekonomik istikrarın önemine özellikle vurgu yaptı. 2002 yılında 180 milyar dolarlık gayri safi milli hasılanın istikrar sayesinde 500 milyar dolara yaklaştığını belirten Sancak, "İstikrarı korursak 2010 yılında trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip oluruz." dedi. Son 5 yılda gerçekleştirilen ekonomik reformlarla yatırımcıların önünü görmeye başladığını ve artık girişimcilerin 10-20 yıllık planlamalar yaparak, uluslararası rekabette var olma mücadelesinde önemli mesafe katettiklerini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gucumuzu-birlestirdik-30-sehre-30-hastane-kuracagiz_54302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!