Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güler: "İkinci Grup Nükleer Santral Sinop'ta Kurulacak"

Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından dün akşam düzenlenen enerji verimliği konusundaki bir kursun kapanış kokteyline katılan Bakan Güler, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet sırasında, kurulması planlanan nükleer santral konusunda bilgi verdi. Güler, Sinop İnceburun'da belirlenen alanda yer

CNN Türk
Güler: "İkinci Grup Nükleer Santral Sinop'ta Kurulacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralin Sinop'ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını söyledi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından dün akşam düzenlenen enerji verimliği konusundaki bir kursun kapanış kokteyline katılan Bakan Güler, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet sırasında, kurulması planlanan nükleer santral konusunda bilgi verdi.

Güler, Sinop İnceburun'da belirlenen alanda yer lisansı çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını, dolayısıyla ikinci paket nükleer santralin Sinop'ta kurulacağını belirtti. Güler, "Sinop'ta yer lisansı çalışmaları son sürat yapılıyor. Dolayısıyla buranın ihalesi de bu yıl içinde söz konusu olacak. İkinci paket nükleer santral için bir çalışma başlattık. İhale modeli ve diğer detaylar henüz şekillenmedi. Şekillendiği zaman sizlerle paylaşacağız" dedi.

Bakan Güler, ikinci nükleer santralin büyüklüğünün henüz belirlenmediğini, fakat Mersin Akkuyu'dan daha küçük olmayacağını söyledi. Mersin Akkuyu'ya kurulması planlanan nükleer santralin ihale sürecinin devam ettiğini kaydeden Güler, şu ana kadar ihale için 6 firma veya konsorsiyumun şartname aldığını ve ihalede herhangi bir ertelemenin söz konusu olmayacağını belirtti.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının da büyük bir hızla devam ettiğini ve bu ay içinde Ege Bölgesi'nde 3 rüzgar santralı tesisinin daha açılacağını kaydeden Güler, "Cuma günü İzmir'de olacağım. Bölgeye yeni bir rüzgar tesisi daha geliyor. Hem bedava girdi hem çevre dostu. Bu yatırımlara da büyük ilgi var" diye konuştu.

Nükleer santral için 6 şartname

Bu arada, TETAŞ tarafından mart ayında ihaleye çıkarılan ve 24 Eylül 2008 tarihine kadar teklifleri alınacak olan nükleer santral ihalesinde, bugüne kadar 6 firma şartname aldı.

Şartname alan firmalar şöyle:

* AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada),
* Itochu Corporation (Japonya),
* Vinci Construction Grand Projets (Fransa),
* Suez Tractebel (Fransa-Belçika),
* Atostroyexport (Rusya),
* KEPCO (Güney Kore)

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/guler-ikinci-grup-nukleer-santral-sinopta-kurulacak_62326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!