Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güllük'te Hayat Bitti, Çipuralar Öldü, Balık Çiftlikleri Acilen Derinlere Kaçıyor

Yıllardır sahillerden ayrılmamakta direnen balık çiftlikleri, 500 bin çipuranın öldüğü sahillerde 'hayat kalmadığını' anlayınca açık denize taşındı. Taşınma ÇED raporsuz alelacele yapılıyor. Kaymakam: Felaket bağıra bağıra gelmiş, deniz bitmiş...

Radikal Gazetesi/Yaşar ANTER
Güllük'te Hayat Bitti, Çipuralar Öldü, Balık Çiftlikleri Acilen Derinlere Kaçıyor

üllük Körfezi'ndeki ölen çipura sayısı 500 bini aşarken, daha önce kıyılara yakın olmayı tercih eden balık çiftlikleri, ÇED raporu olmadan acilen 'derinlere' çekiliyor. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, "Felaket bağıra bağıra gelmiş, duyan olmamış. Deniz ölmüş, bitmiş" dedi.

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyü, Gazalıkuyu ve Ziraat Adası'ndaki balık çiftliklerinde geçen hafta başlayan çipura ölümlerinin devam etmesi üzerine İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı, İlçe Tarım Müdürü Ali Akay ve Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nden altı görevli bölgeye gitti. Balık çiftliklerinde inceleme yapan heyet su numuneleri aldı. Bu sırada, çok sayıda çipuranın su üstüne çıkarak can çekiştiği gözlendi. Balık ölümlerinin, Güllük Körfezi'nde yıllardır süregelen ihmali gösterdiğini belirten Atçı şunları söyledi:

"Burada felaket bağıra bağıra 'geliyorum' demiş, duyan olmamış. Sarıçay'ın taşıdığı pislik, karasal atıklar ve çiftliklerin sahillere çok yakın olması denizi öldürmüş, bitirmiş. Çipuraların ölümü deniz kirliliği nedeniyle turizmciye de büyük darbe vurdu. Balık çiftliklerinin en kısa zamanda açık denize taşınması şart. Altı balık çiftliğindeki çipura kafeslerinin açık denize taşınarak elde kalanların kurtarılması için çalışıyoruz."

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya ise çiftlikleri geçici olarak açık denize taşıdıklarını söyledi. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bu konudaki tebliğine göre balık çiftliklerinin kıyıdan yaklaşık 1000 metre açıkta ve derinliği 30 metre olan yerlerde kurulması gerektiğini vurgulayan Özkaya, "Ancak, çiftliklerin bu kurala uymaları için onlara yeni yer gösterilmesi ve ÇED raporu alınması gerekiyor. Yer gösterilmesi ve destek sağlanması durumunda üretici, çiftlikleri açığa taşımaya hazır" diye konuştu. Özkaya, çipura kafeslerini taşımak için ellerinde ÇED raporu olmadığını ancak 'acil durum' gerekçesiyle bunu yaptıklarını söyledi.

Tatlı su da yaramamış
Balık ölümlerinin, geçen yılki yoğun yağışların etkisiyle Sarıçay'dan aşırı derecede yağmur suyu akışından, tatlı suyun deniz suyuna karışmasından ve oksijensizlikten kaynaklandığı anlaşılmıştı. Çipuralar deniz suyuna karışan tatlı suya adapte olamazken, levrekler etkilenmemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gullukte-hayat-bitti-cipuralar-oldu-balik-ciftlikleri-acilen-derinlere-kaciyor_58731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!