Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Halk Planını Kendi Yapıyor

Gülsuyu-Gülensu'da Kentsel Dönüşüme Alternatif Çözüm

Maltepe'de uygulanmaya çalışılan kentsel dönüşüm projelerine karşı alternatif çözümlerin üretilmesi amacıyla başlatılan atölye çalışması Topha-ne'i Amire'de yapılan sergi ve sunumla tamamlandı.

Birgün Gazetesi
Gülsuyu-Gülensu'da Kentsel Dönüşüme Alternatif Çözüm

b>Maltepe'de uygulanmaya çalışılan kentsel dönüşüm projelerine karşı alternatif çözümlerin üretilmesi amacıyla başlatılan atölye çalışması Tophane'i Amire'de yapılan sergi ve sunumla tamamlandı.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Eğitim Sen, Fotoğraf Vakfı, Kentli Çalışma Grubu ve Mimdap'ın da içinde bulunduğu "Gülsuyu-Gülensu Dayanışmacı Planlama Atölyesi" çalışma sonuçları açıklandı.

Her alanda sorun
Çalışma yapan öğrenciler ve öğretim üyeleriyle, kentsel dönüşüme uğramış Gülsuyu-Gülensu ve mahallelerinde oturan semt sakinlerinin katıldığı sunumda, Maltepe'de uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projelerine karşı başka bir planlamanın var olabileceği gösterildi. Fotoğraf Vakfı'nın mahallelerde yaptığı fotoğraf çalışmalarının sergilendiği sunumda, projenin yürütücülerinden Dr. Murat Cemal Yalçıntan bir konuşma yaparak, mahallelerde ortaya çıkan sorunlardan ve çözüm önerilerinden bahsetti.

Anket çalışmaları, mülakat çalışmaları, bina, sokak analizlerinin yapıldığı atölye çalışmalarında, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde eğimden kaynaklı yerleşim risklerinin olduğunu, itfayenin, ambulansın giremeyeceği dar yollara kadar birçok sorunla karşılaşıldığını ifade eden Yalçıntan, ulaşım konusunda gerekli altyapının olmadığını söyledi. Mahallelerdeki çocuk alanlarının, sağlık olanaklarının yetersiz olduğunu belirten Yalçıntan, yapılaşmada da dağınıklık olduğunu ifade etti.

Yalçıntan, "Genç nüfus, mahalleden ayrılma eğiliminde ve mahallenin örgütlenme sürecine yeterince katkıda bulunmuyor. Mahallede çeteleşme söz konusu ve bunları aşacak sosyo-kültürel alanlar yaratılmamış" dedi.

'Gelişen bir plan'
Tüm çalışmalar sonucunda çözüm önerilerini açıklayan Yalçıntan, ulaşım, altyapı, donatı, kentsel hizmetler, yapılaşma, mülkiyet, eğim konularında yeni çalışmaların yapılabileceğini söyledi. Yalçıntan, ulaşım ile ilgili yeni toplu taşıma güzergâhlarının, yayalaştırılması önerilen sokakların, otopark alanlarının belirlendiğini, altyapı çalışmalarında gerekli önlemleri alarak doğalgaz, içme ve kullanma suyu hatlarında sunacakları önerileri raporlarında belirteceklerini ifade etti.

Eğitim, sağlık, yeşil alan gibi kentsel hizmetlerin, yapılaşmalardaki yoğunluğun, bina kalitelerinin tespit edildiğini de sözlerine ekleyen Yalçıntan, "Mağdur yaratmayan, hukuki sorunları çözen, özdeğerlerini ve kaynakları iyi kullanan, çevresi ile birlikte gelişen" bir planlama yaptıklarını söyledi.

Hukukçu ve proje gönüllüsü olan Erbay Yucak da sunumda bir konuşma yaparak, mahallelinin daha çok örgütlü olması gerektiğinden bahsetti. Sunumdan çıkan sonucun mahalle sakinlerine doğru ve anlaşılır anlatılmasını, örgütlü davranılarak avantajların ve dezavantajların yararlı değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gulsuyu-gulensuda-kentsel-donusume-alternatif-cozum_52309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!