Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gümüşhane’de, Heyelan Bölgesine 729 Konut

Gümüşhane'de 2012 yılında heyelan bölgesine yapılan devlet hastanesinden sonra şimdi de yine heyelanlı bölgeye 729 konut yapılacağı iddia edildi.

yapi.com.tr
Gümüşhane’de, Heyelan Bölgesine 729 Konut

Gümüşhane’nin Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi bulunan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015 yılında tamamlandı. Ancak bir süre sonra hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştu.

Sözcü'den İsmail Akduman’ın haberine göre; yapılan araştırmada hastane zemininde heyelan riski olduğu ortaya çıktı. Şimdi de kent merkezindeki Mornut mevkiinde AKP’li Belediye tarafından Gümsaş A.Ş.’ye 729 konut ve 65 işyeri yapımına Eylül ayında kurban kesilerek başlandı. Ancak CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, bölgenin tıpkı hastane gibi heyelan alanı olduğunu ileri sürdü.

Gümsaş şirketinin başlatmış olduğu konut projesinin ruhsat alınmadan başlatıldığı belirten Ağaç, “Bu ilde ruhsatsız bir inşaatın üstelik belediye eliyle başlatılmış olması kabul edilemez. Cumhurbaşkanının Gümüşhane ziyaretinde ‘Artık dikey yapılaşmayı bitirin, yatay yapılaşmaya gidin. Yani yüksek katlı bina yapımını sonlandırın’ sözlerine rağmen, dikey yapılaşma bu ilde devam ediyor ve bu projede olduğu gibi bu talimat; bizzat bu işi denetlemesi ve planlaması gereken Belediye tarafından ihlal ediliyor.” diye konuştu.

Belediye şirketinin konutların satışına başladığını açıklayan Başkan Bedri Ağaç, “Bu alan daha önce heyelan sebebi ile kaymış bir bölge olup, projeleri bitmeden inşaata başlamak deprem riskinin bu kadar yüksek olduğu bir bölgede telafisi imkânsız sıkıntılar ortaya çıkaracaktır.” ifadelerini kullandı.

İddiaları yanıtlayan Belediye Başkanı Ercan Çimen, “729 konut sahasında hafriyat çalışmaları devam ediyor. Ruhsat işlemleri de devam ediyor. Gümüşhane Belediyesinin işi ruhsatsız olur mu? Vatandaşın, halkın kazançlı çıkacağı noktada destek olmasını beklerdim. Her zamanki muhalefetini yapıyorlar. 3 yıl içerisinde bitireceğiz. Birkaç bankayla anlaşık 60 ay sıfır faizle vereceğiz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumushanede-heyelan-bolgesine-729-konut_182943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!