Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gün Yüzü Görmeden 9 Buçuk Ayını Tünelde Geçirdi

Bazıları vardır ki parayı kolay yoldan kazanır, bazıları ise adeta iğne ile kuyu kazar eve ekmek götürmek için. Her gün binlerce insanın kullandığı metro tünel çalışmalarında şantiye şefliği yapan Turgay Özat bunlardan sadece biri. 15 yıldır yerin altında çalışan Özat, gün yüzü görmeden 9 buçuk ayını tünelde geçirmiş.

Zaman CumaErtesi
Gün Yüzü Görmeden 9 Buçuk Ayını Tünelde Geçirdi

İnsanlar para kazanmak için büyük uğraşlar sarf ediyor. Bu devirde ekmek aslanın ağzında ne de olsa. Öyle meslekler var ki 'alın teri dökmek' deyimi mecaz anlamından çıkıyor. Alınlardan dökülen teri görmek bizzat mümkün oluyor. Böylesi zahmetli meslekler nedir diye düşününce madencilik geliyor hemen akıllara. Polislerin işi de hiç kolay değildir aslında. Kendi mesleğimiz diye söylemiş olmayalım ama gazetecilik de zor zanaat. Peki, yerin metrelerce altındaki metro inşaatında çalışanlar nasıl bir ortamda para kazanıyorlar dersiniz? 'Gün yüzü görmeden' çalışanlardan bir isim Turgay Özat... Gün yüzü görmediği deyimini kullanarak mecaz anlam kastetmiyoruz yine. Çünkü o, 24 yılını gerçekten gün ışığı görmeden yerin altında geçirmiş.

Birçok kişi metroyla henüz tanışmamışken o yeraltında şantiye şefi olarak çalışıyordu. 1992 yılında inşaatına başlanan İstanbul metrosunda ilk görev alan kişilerden. İstanbul, 15 yıl içinde üç belediye başkanı değiştirdi. Bu üç başkan döneminde de o hep yeraltındaydı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde Taksim-4. Levent arasındaki ilk metro tünel birleşiminde görev yapan şantiye şefi, bugün yine İstanbul'un birçok metro ve tünel çalışmalarında görevinin başında bulunuyor.

Özat, 24 yıldır gece-gündüz demeden çalışıyor. Nitekim onun gündüzü gecesiyle aynı. Yerin altından 9 buçuk ay hiç çıkmadığı da olmuş dersek gecesiyle gündüzünün aynı olduğuna siz de kanaat getirebilirsiniz. Yaklaşık iki yıl bina inşaatında çalışan Özat, onca zorluğuna rağmen tünelde aldığı zevk ve heyecanı hiçbir yerde bulamıyor. Yoğun inşaat temposu içinde 24 saat kesintisiz çalışan işçiler, günde 130-150 metre tünel açıyor. İğne ile kuyu kazmaya benzeyen ve büyük riskleri olan bu iş sevilmeden yapılacak mesleklerden değil. Özat'ın mesleğine olan sevgisi, bu işin ağır temposu ve zorluğunu ona hissettirmiyor.

Bu mesleği kesinlikle bırakmayı düşünmeyen Özat, ömrü yettiği müddetçe tünelde çalışacakmış. Kendisi metro inşaatının son halini görmenin mutluluk verici bir duygu olduğunu anlatıyor ve ekliyor: "Metronun ilk açıldığı günlerde insanlar bu işin nasıl ve kimler tarafından yapıldığını bilmiyorlardı. Hatta bazı insanların bu işi Türkler yapamaz, kesinlikle yabancılar yapmıştır diye konuştuklarına şahit oluyorduk zaman zaman. Tabii ki bu işi biz yaptık diyemiyorduk ama kendimizle gurur duyuyorduk. Maliyetli, zor ve meşakkatli bir iş bizimkisi ama sonucunu görmek de bir o kadar mutluluk verici. Hizmete giren metroyu görünce bütün yorgunluğumuzu unutuyoruz. Hele de çalışmalarında bulunduğumuz hatlarda yolculuk yapmak çok keyifli oluyor."

Demirağlarla örülmeli İstanbul dört baştan

Dünyanın kabullendiği raylı sistemin İstan-bul'un trafik sorununu çözmek için en hızlı ve ucuz yöntem olduğunu anlatan tecrübeli şefe göre, metro en kısa sürede modern taşımacılığın olmazsa olmazı haline gelecek. Özat, gülerek "Demirağlarla örülmeli İstanbul dört baştan." diyor. Metronun İstanbul ulaşımı için geç kalınmış bir proje olduğunu, ancak bu geç kalınmışlığın hızlı bir şekilde kapatılmaya çalışıldığını söylüyor.

Özat'ın çalışmalarında 2023 yılına kadar İstanbul'un ulaşım projesi bulunuyor. Şantiye şefi, bu projelerin taviz verilmeden hayata geçirilmesi durumunda İstanbul'un ulaşım açısından büyük bir ihtiyacının karşılanacağı düşüncesinde.

Özat'a göre çalışmalar şu aşamada yolunda gidiyor. Tabii yolunda gitmesinin önemli bir sebebi var: Yetkililer tarafından gerekli kontrollerin çok düzenli yapılması. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iş zamanında yapılıyor mu diye gece yarısı 2-3 sularında kontrole geliyormuş. Yapılan bu kontroller kendilerine şevk veriyor ve böylece işlerine daha sıkı sarılıyorlarmış.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/gun-yuzu-gormeden-9-bucuk-ayini-tunelde-gecirdi_82831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!