Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Günay Çilingiroğlu'nu Kaybettik

Mimar Günay Çilingiroğlu,18 Ağustos Çarşamba günü vefat etti. Çilingiroğlu, Levent Camisi'nde bugün ikindi namazını takiben kılınan cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

yapi.com.tr
3 Günay Çilingiroğlu'nu Kaybettik

Mimar Günay Çilingiroğlu,18 Ağustos Çarşamba günü vefat etti. Çilingiroğlu, Levent Camisi'nde bugün ikindi namazını takiben kılınan cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Mine Kazmaoğlu, Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedi'sinde Günay Çilingiroğlu'nu şöyle anlatıyor:

Yararlılık, sağlamlık ve güzellik ilkelerini kavranabilir, saf ve yalın bir biçimlendirme anlayışı içinde ele aldığı özgün tasarımlarına yansıtan Çilingiroğlu, mekân değerini artırıcı cesur strüktürel yorumlar içeren İstanbul Reklam Sitesi, Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri gibi yapılarıyla tanınır.

1956’da bitirdiği Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken İtalyan hükümetinden aldığı bir bursla 1955’te Antalya’ya gitmiş, 1961’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmuş, aynı yıl gene İtalyan hükümetinden burs alarak 1961-62’de İtalya’da staj yapmıştır. 1963-67’de İstanbul Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (b.YTÜ) Mimarlık Bölümü’nde Mimari Proje Kürsüsü asistanlığı yapmış, bir yandan da kendi bürosunda serbest çalışmayı sürdürmüştür.

İstanbul Reklam Sitesi1962-75 arasında çok sayıda mimari proje yarışmasına katılan Çilingiroğlu, İstanbul Reklam Sitesi (Muhlis Tunca ile) yarışmasında Birincilik Ödülü’nü kazanmış; İzmit Petrokimya Tesisleri İdare Binası ve Kampusu (Emin Necip Uzman, İsmet Turhal ile), İstanbul Demirciler Sitesi (M.Tunca ile), Bebek-Etiler Mevzii İmar Planı (M.Tunca ile) ve Ortaköy Esma Sultan Külliyesi Turistik Tesisleri vbg davetli yarışmalara sunduğu projeleri ise uygulanmak üzere seçilmiştir.

Çilingiroğlu’nun inşa edilmiş bazı yapıları şunlardır: İstanbul’da, İstanbul Reklam Sitesi (1963-72, Cağaloğlu), Dragos Oteli (1970-72; Muhlis Tunca, Erdal Erkut, Bilge Kıray, Mutlu Çilingiroğlu, İlhan Gültan ile), Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri (1972-74, Topkapı; M.Tunca ile), Pensoy Evi (1976-78, Yeniköy), Karaköy Ticaret Merkezi (1976-78; M. Tunca, B. Kıray, M. Çilingiroğlu ile), Makina Kimya Endüstrisi Sergi ve Konaklama Binası (1978-80, Gümüşsuyu), Gürsel Evi (1982-84, Bebek) ve Tümen Evi (1987-89, Yeniköy) ile Ankara’da Erg Sanayi Sergi ve Genel Müdürlük Binası (1983-89, Çankaya; Davran Eşkinat ile).

Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunay-cilingiroglunu-kaybettik_82126.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Değerli meslaktaşımızın, E5 kenarı Tercüman Lisesi yapısı ile mimarlığa ve hatta mühendisliğe de bir özgüven kazandırdığını düşünüyorum. Umarım yeri dolabilir. Allah rahmet etsin. YANITLA
  • Ögretmenimdi, Yıldızda bölümümüzün en iyilerinden bir tanesi olan Günay Hocamı çok severdim. Tanrıdan rahmet dilerken tüm mimarların başı sağolsun derim. YANITLA
  • Malzeme ve Yapı'nın sınırlarını sonuna kadar kullanmak isterdi... Bu konuda zorlandığı projeleri de oldu (Tercüman gibi...) Kanımca özgün mimari kişiliği ile, mimarlığımızda bir tartışma oluşturmuş ve yerini almıştır... Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Mimarlık Dünya'mıza baş sağlığı diliyoruz!... YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!