Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Günay'dan Sabatay Sevi'ye Yeşil Işık

İzmirli bazı işadamlarının Agora yakınlarında bulunan Sabatay Sevi evinin müzeye dönüştürülmesi konusundaki çabalarına ilişkin soruya yanıt veren bakan Ertuğrul Günay "Türkiye'de geçmişteki bütün tarihsel zenginliklere ayrımsız sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hangi inanç, hangi kültürde yaşamışsa onlar bizim emanetimiz. Ama bahsedilen evi görmedim.

sonsoz.com
Günay'dan Sabatay Sevi'ye Yeşil Işık

İzmirli bazı işadamlarının Agora yakınlarında bulunan Sabatay Sevi evinin müzeye dönüştürülmesi konusundaki çabalarına ilişkin soruya yanıt veren bakan Ertuğrul Günay "Türkiye'de geçmişteki bütün tarihsel zenginliklere ayrımsız sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hangi inanç, hangi kültürde yaşamışsa onlar bizim emanetimiz. Ama bahsedilen evi görmedim. Önce bir görelim. Sonra uzman arkadaşlarla karar veririz" diyerek 2006'dan bu yana İzmir'de önemli bir grubun mücadale verdiği Sabatay Sevi evinin müze yapılması fikrine destek verebileceğini ima etti.

"Tarihsel zenginliklere sahip çıkıyoruz"

Bir gazetecinin, İzmir Agora'da Sabetay Sevi'nin yaşadığı söylenen bir evin bulunduğunun söylendiğini ve bazı iş adamlarının bu evin restorasyonu ile ilgili taleplerinin olabileceğini belirtmesi üzerine Ertuğrul Günay, şunları kaydetti:

"Türkiye'de geçmişteki bütün tarihsel zenginliklere ayrımsız sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hangi inanç, hangi kültürde yaşamışsa onlar bizim emanetimiz. Ama bahsedilen evi görmedim. Önce bir görelim. Sonra uzman arkadaşlarla karar veririz. Türkiye ne kadar geniş mozaik içinde kültür renkliliğine sahip olur ve tanıtırsa, turizm açısından, kültür açısından dünyada konumunu yükseltir."

Bakan Günay, evin restorasyonu ve müzeye çevrilmesinin İsrail ile yeni bir gerginliğe yol açıp açmayacağının sorulması üzerine, "Zannetmiyorum. Geçmişle ilgili değerler kimsenin yeni bir gerginlik açısından bakışına sebep olmaz. Tarihteki herhangi bir olguya sahip olmamız, onun varlığını ortaya çıkarmamız yeni bir gerginliğe yol açmaz herhalde" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunaydan-sabatay-seviye-yesil-isik_73444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!