Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Günay'ın Ankara için Hayalleri Büyük

Başkent’in kültür sanat altyapısını yükseltmekte kararlı görünen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın hayalleri epey büyük. Günay, Ankara’ya ‘British Museum benzeri büyük bir müze’ kurmayı planlıyor. Ankara’da bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nin fevkalade yanlış ve kullanışsız yapılaşmasıyla 12 Eylül’ün bir mirası olduğunu söyleyen Günay, bu alana büyük

Radikal Gazetesi
Günay'ın Ankara için Hayalleri Büyük

Başkent’in kültür sanat altyapısını yükseltmekte kararlı görünen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın hayalleri epey büyük. Günay, Ankara’ya ‘British Museum benzeri büyük bir müze’ kurmayı planlıyor. Ankara’da bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nin fevkalade yanlış ve kullanışsız yapılaşmasıyla 12 Eylül’ün bir mirası olduğunu söyleyen Günay, bu alana büyük bir Türkiye Uygarlık Müzesi yapmayı planladıklarını anlattı. “Bu müze, British Museum’la, Berlin Müzesi’yle kıyaslanabilecek çapta olacak” diyen Günay, danışma kurulu oluşturduğunu söyledi. Kurulun çalışmalarıyla oluşacak proje bir kaç ay sonra kamuoyunun tartışmasına sunulacak.

TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın da desteklediği müze için proje yarışması açılacak. Bakan Günay, “O alana (Hipodrom) bir müze konulacak ve onun çevresinde de yeni sergi alanları, kültür alanları oluşacak. Bu da, Cumhuriyetimizin başkentinin dünya kültürüne hizmet etmesini sağlayacak. Ve Türkiye, dünya ölçeğinde bir müzeye kavuşacak” diyor.

‘TÜYAP’ın mazareti geçerli değil!’

Bakan Günay, Ankara’da TÜYAP’ın kitap fuarı düzenlememesinin Ankaralı’ya hakaret olduğunu savunuyor. “Zarar ediyoruz gerekçesi, benim nezdimde geçerli bir mazaret değil” diyen Günay, Ankara’da ‘kitap fuarı’ diye panayırlar düzenlendiğini, TURSAB’ın işleteceği Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin, fuar için TÜYAP’a açılabileceğini de söyledi. Müzenin yerinin çok merkezi olduğunu söyleyen Günay: “Belki o zaman uluslararası çapta kitap fuarları düzenleyen bazı kurumlarla da işbirliği yaparak İstanbul’daki gibi kitap fuarı yapabiliriz. TÜYAP, zarar ediyorum gerekçesiyle Ankara’da fuar açmıyor deniyor. Bu mazeret kabul edilemez. Ama o mekânda da (Altınpark) zarar eder. TÜYAP  böyle bir mekân bulamaz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunayin-ankara-icin-hayalleri-buyuk_68794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!